V Rusku zahájili vývoj nového typu atomového ledoborce

V Rusku zahájili vývoj nového typu ledoborce s jaderným pohonem. Jeho stavba má být ukončena v roce 2016, kdy se má připojit k flotile dosavadních ruských atomových ledoborců na trasách kolem arktického pobřeží Ruska. Ledoborec s dvojitým trupem bude prorážet cestu ledem konvojům nákladních plavidel nejen na moři, ale i v ústí velkých sibiřských řek.

Nový ledoborec s jaderným pohonem projektují ve strojírenském výzkumně vývojovém ústavu OKBM I. I. Afrikantova. Jako zdroj energie poslouží nový typ tlakovodního jaderného reaktoru Ritm-200 o výkonu 55 MWe a 210 MWt. Ledoborec s velkou manévrovací schopností vystačí s poměrně malým ponorem: na moři s 11 metry, na řekách – když pro tyto účely vyčerpá část balastní vody – jen s 9 metry.

Ruské atomové ledoborce slouží v Arktidě již po několik desetiletí. Jsou důležité nejen pro zásobování sibiřským města a průmyslových podniků, ale i pro dopravu zboží z Murmansku do asijských zemí včetně Číny a Japonska. Doba přepravy je přitom významně kratší než jižní varianta Suezským průplavem a Indickým oceánem.

Ve výzkumně vývojovém ústavu OKBM I. I. Afrikantova vznikají i další nové typy jaderných reaktorů. Jedním z nich je množivý reaktor BN-1200, který dokáže využít jaderné palivo až 60krát efektivněji než současné typy lehkovodních reaktorů. První reaktor tohoto typu má být postaven do roku 2019, do komerčního provozu při výrobě elektřiny má být uveden v roce 2022.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku