V Nizozemsku chtějí postavit další jaderné reaktory

Nizozemská energetická společnost ERH oznámila, že hodlá vybudovat novou jadernou elektrárnu na pobřeží vedle dosavadní jediné nizozemské jaderné elektrárny v Borssele. Jde o další rozšíření plánů na postavení nových jaderných elektráren v této zemi poté, co obdobný záměr představila vloni společnost Delta.

Nizozemsko má dosud v provozu pouze jedinou jadernou elektrárnu v Borssele, kterou postavil německý Siemens. Tato elektrárna v současné době pokrývá jen čtyři procenta spotřeby elektřiny v zemi. Má výkon 485 MWe a dodává elektřinu od roku 1973. Její životnost byla nedávno prodloužena do roku 2034. Podobně jako v jiných zemích Evropy se i v Nizozemsku v posledních letech změnil postoj vlády i obyvatelstva k energii z jádra. Byl opuštěn původní záměr jadernou energetiku dále nevyužívat a energetické firmy se zasazují o její další rozvoj. Zájem postavit jaderné elektrárny projevují i zahraniční firmy, například německá RWE.

Společnost Delta, která vlastní polovinu akcií dosavadní elektrárny v Borssele, vloni oznámila, že připravuje výstavbu nové jaderné elektrárny v Borssele o výkonu 1600 až 2500 MWe. Elektřinu bude dodávat od roku 2018. Další vlastník Borssele, nizozemská společnost ERH, nyní hodlá podat žádost o licenci na stavbu další nové jaderné elektrárny na témže místě. Její výkon má být až 2500 MWe. Počítá se dvěma bloky AP1000 od americké firmy Westinghouse, nebo s jedním reaktorem EPR francouzské Arevy. Šanci však může dostat i některý výrobce varných reaktorů. Elektrárnu začnou stavět v roce 2015, elektřinu má dodávat od roku 2019.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku