Od Neckarwestheimu k Neckarwestheimu

Atomová energetika v Německu skončí podle nového plánu až v roce 2036

Sedm starších reaktorů zůstane v provozu o osm, deset mladších dokonce o 14 let déle, než předpokládá dohoda o likvidaci jaderné energetiky v Německu (Ausstieg) z roku 2000.

Z právě přijatého rozhodnutí berlínské vlády vyplývá, že první blok v bádensko-württemberském Neckarwestheimu, který se měl odstavovat ještě letos, poběží do roku 2018. Na stejném místě se také uzavře historie německé jaderné energetiky – druhý blok tamní jaderné energetiky o výkonu 1400 megawattů skončí v roce 2036 místo dosud platného roku 2022. Nejmodernější německé reaktory spuštěné v 80. letech minulého století tak budou připojeny k síti přes 45 roků, když například v USA se už povoluje provoz atomových bloků až 60 let.

Roční produkci atomové elektřiny kolem 130 miliard kilowatthodin, zhruba pětkrát větší než v Česku, nedokážou Němci zatím ničím jiným nahradit. Předpokládají však, že během delšího provozu jaderných bloků se obnovitelné zdroje, předpokládaný nový pilíř německé energetiky, dostanou na požadovanou úroveň a pokryjí na 40 procent domácí poptávky po elektřině. Posloužit tomu mají i dodatečné zisky z delšího provozu jaderných bloků.

Část jich chce vláda odčerpat v podobě daně z jaderného paliva na sanaci veřejných financí, dalšími miliardami se má podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů, v první řadě větrných a fotovoltaických. Zatím se však politici a provozovatelé nedohodli, zda tyto prostředky budou rovněž odčerpány, poputují do speciálního fondu nebo o jejich využití v obnovitelné energetice rozhodnou samy atomové koncerny.

Bezmála polovina Němců (48 %) si nepřeje delší provoz jaderných elektráren. Dalších 29 procent by souhlasilo s nejvýše desetiletým prodloužením, avšak 77 procent je proti více než patnácti letům navíc. Zjistil to průzkum společnosti Emnid vypracovaný na objednávku deníku Zeit. Zatím poslední Eurobarometr z roku 2008 konstatoval, že podpora jaderné energetiky v Německu se za tři roky od předchozího zvětšila o třetinu na 48 procent.Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku