Rakouský odpor vůči jaderným elektrárnám slábne

Od referenda o nespuštění rakouské jaderné elektrárny Zwentendorf v roce 1978 deklaruje svůj odpor vůči jaderné energetice při veřejných hlasováních stále méně Rakušanů. Kampaň proti dostavbě dvou temelínských bloků, která právě probíhá v téměř půldruhamiliónové spolkové zemi Horní Rakousko, jejíž vláda dlouhodobě prezentuje tvrdé protijaderné postoje, dosud podpořilo svým podpisem jen pět tisíc obyvatel. Podle deníků Oberösterreichische Nachrichten a Kurier „... to neznamená prakticky nic.“

O osudu zwentendorfského reaktoru se na podzim 1978 rozhodovalo při prvním všelidovém hlasování v poválečném Rakousku (ve druhém, zatím posledním, souhlasili Rakušané v červnu 1994 dvoutřetinovou většinou se vstupem země do EU). Spuštění reaktoru tehdy odmítlo 1 606 777 z celkem pěti miliónů oprávněných voličů. Při dvoutřetinové účasti tak o obratu Rakouska od jaderné energetiky rozhodlo pouhých 30 tisíc hlasů. V Horním Rakousku, které patří mezi větší spolkové země, tehdy odmítlo Zwentendorf 283 628 občanů.

Bezmála o čtvrtstoletí později, v lednu 2002, vyhlásila vídeňská vláda podpisové referendum Veto Temelínu. „Získaných 915 220 podpisů musela tehdy brát vážně celá Evropa,“ poznamenává deník Kurier, když nyní referuje o kampani proti výstavbě nových temelínských bloků.

Zájem hornorakouských občanů o aktivní účast v boji proti dostavbě Temelína, ke které je vyzval zemský ekologický radní Rudi Anschober, je však mizivý. Nepomohly hojné finanční dotace protiatomovým sdružením ze zemského rozpočtu ani možnost připojit se k protestu prostřednictvím internetu. Současnou protitemelínskou kampaň podpořilo podle oficiálních údajů něco málo přes pět tisíc osob.

„Obyvatelstvo však nerezignuje,“ tvrdí bez ohledu na tento výsledek radní Anschober v hornorakouském deníku Oberösterreichische Nachrichten.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku