Rakušanům „chutná“ atomová elektřina

Der Standard: Proud z Temelína se přeznačkuje na vodní a prodá se jako ekologický

Bezmála dvě třetiny z obnovitelných, především vodních zdrojů, zbytek z tepelných elektráren, vyplývá ze statistik rakouského regulačního úřadu E-Control. Takový mix dávají naši jižní sousedé v boji proti Temelínu a dalším atomovým elektrárnám za vzor dobře fungující bezjaderné energetiky. Ve skutečnosti si Rakušané „pochutnávají“ v míře překvapivě vysoké i na atomovém proudu. Tzv. ekologická elektřina je zelená zčásti jen na papíře, zjistil deník Der Standard.

Průměrný podíl atomové elektřiny v nabídce distribučních společností činí 14,2, u Stewagu-Stegu dokonce 28 %. Na proud z fosilních zdrojů připadá 39,3, u Stewagu-Stegu plných 52 %. Obnovitelné zdroje se na průměru podílejí 46,5 %, když firmy Ökostrom a AAE Naturstrom nabízejí pouze stoprocentně zelenou elektřinu. To jsou oficiální údaje.

Ekologická organizace Greenpeace se však domnívá, že rakouskými dráty proudí podstatně více atomové elektřiny, než deklarují dodavatelé:

„Podvody se značkováním se tu provozují ve velkém,“ řekl deníku Der Standard energetický expert Greenpeace Jurrien Westerhof. Ve skutečnosti jde o legální, byť poněkud pochybný trik, díky němuž lze prodávat „stoprocentně bezatomovou“ elektřinu: „Distributor například nakoupí proud od českého provozovatele Temelína, společnosti ČEZ. Současně si třeba od švédského producenta opatří laciné ‚vodní certifikáty‘ na stejné množství elektřiny – a jednoduše pak svůj produkt vykazuje a prodává jako bezatomový,“ vysvětluje Westerhof.

Dominantní energetická společnost Verbund i regionální distribuční firmy jsou ve většinovém vlastnictví státu a spolkových zemí, připomíná komentátor listu Der Standard: „Dost dobře nejde dohromady válčit proti Temelínu a na druhé straně připouštět, aby se čistil ‚špinavý‘ proud. Podvody se značkováním musí konečně přestat!“ požaduje.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku