Jihokorejským exportérům jaderných elektráren se daří

Jihokorejský energetický gigant Korea Electric Power Corp. (KEPCO) jedná s tureckou vládou o dodávce nové jaderné elektrárny, jejíž výstavba se plánuje v Sinopu na severovýchodě země. Po vítězství v loňském tendru na dodávku čtyř reaktorů o celkovém výkonu 1,4 GW do Sjednocených arabských emirátů jde o druhý velmi významný úspěch jihokorejských exportérů na Blízkém a Středním východě.

Dohoda o stavbě jaderných bloků v Sinopu by měla být uzavřena v listopadu. Počítá se s náklady ve výši 10 mld. dolarů, především za dva reaktory typu APR-1400, každý o výkonu 1350 MWe. V nové turecké jaderné elektrárně má mít turecká vláda podíl 60 procent, zbytek připadá KEPCO.

Většina nákladů bude pokryta bankovními úvěry. I tady může Jižní Korea nabídnout spolupráci. Státní peněžní ústav Export-Import Bank of Korea totiž nedávno oznámil, že zvyšuje na dvojnásobek úvěry dodavatelům jaderné elektrárny pro Sjednocené arabské emiráty a i pro další projekty, které firmy z Jižní Koreje na Středním východě připravují nebo již staví. Objem těchto zakázek letos překročí 60 miliard dolarů.

Ve spolupráci s ruským Atomstrojexportem připravuje Turecko stavbu také jiné jaderné elektrárny, a to na jihu země poblíž Akkuyu. Tato jaderná elektrárny má mít čtyři bloky, každý o výkonu 1200 MWe. Stavět jadernou elektrárnu v Turecku chtějí i japonské firmy. O stavbě této budoucí třetí turecké jaderné elektrárny dosud nebylo rozhodnuto, zájem však již projevilo konsorcium japonských firem vedených společností Toshiba, která vlastní americkou firmu Westinghouse.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku