V Indii budou vyrábět jaderné palivo roboty

Indie bude vyrábět jaderné palivo pro své reaktory pomocí robotů. Uvedla to na nedávné mezinárodní konferenci ANUP 2010 Meena Ravindranová, manažerka indického jaderného centra (Nuclear Fuel Komplex) v Haydabarádu v jižní Indii. Mají se tu vyrábět palivové soubory pro všechny tři typy reaktorů – lehkovodní, těžkovodní a i rychlé množivé. Jde o reaktory domácí konstrukce nebo reaktory dovezené ze zahraničí.

Indie plánuje dovézt v následujících letech až tři desítky lehkovodních rektorů od předních světových firem. Použité palivo z těchto reaktorů bude přepracováno na palivo vhodné pro těžkovodní indické jaderné reaktory.

V Indii je nyní v provozu 19 jaderných reaktorů s celkovým výkonem 4580 MWe, což je 8,2 procenta z celkové kapacity všech indických elektráren představující 55 093 MWe. Do roku 2030 plánuje Indie zvýšit kapacitu jaderné energetiky na 63 GWe. Podílet se na tom má také 16 nových těžkovodních reaktorů domácí konstrukce, každý o výkonu 700 MWe. Deset z nich bude využívat upravené použité jaderné palivo z jiných reaktorů.

Indie v letošním roce zvýšila výrobu elektřiny v jaderných elektráren vyšším dovozem jaderného paliva od francouzské firmy Areva, ruské společnosti TVEL a kazašské KazAtomProm. Země nemá dostatek vlastních zásob uranu, proto kromě jeho dovozu vyvíjí nové typy jaderných reaktorů, které dokáží získat z paliva více energie. Počítá přitom s využitím thoriového palivového cyklu a rychlých množivých reaktorů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku