Areva sníží náklady na reaktory EPR budované v Indii

Francouzský výrobce zařízení pro jadernou energetiku Areva nyní jedná o stavbě svých reaktorů typu EPR v Indii. Tamní státní společnosti Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) má dodat šest těchto velkých lehkovodních reaktorů. Významný podíl při jejich stavbě připadne na indické podniky energetického strojírenství, což značně sníží konečnou cenu dodávky. Areva si ale ponechá výrobu klíčových zařízení pro primární okruh reaktorů, včetně tlakových nádob.

Podle marketingového ředitele Arevy pro dodávky do Indie Patricka Teysslera bude zahájena stavba prvních dvou bloků v Jaitapur Nuclear Park v indickém státě Maharashtra již v letech 2012 až 2013. Cílem je vyrábět elektřinu v roce 2017. Cena za kilowatthodinu má být velmi nízká, přesná výše ale bude záležet na cenách indických subdodávek. Obdobnou strategii zahrnující rozsáhlé dodávky od místních firem má i konkurent Arevy – americký Westinghouse.

Podle Arevy je výroba elektřiny prostřednictvím reaktorů EPR ve srovnání s reaktory od konkurenčních výrobců efektivnější, a to až o 15 procent. Reaktor francouzského výrobce má být také vybaven novými systémy pasivní a aktivní bezpečnosti. Areva již předala indickému regulátorovi jaderné energetiky rozsáhlou dokumentaci o více než 1000 stránkách.

Areva nyní staví dva reaktory EPR o výkonu 1650 MWe ve Francii a Finsku. Je také jedním z uchazečů o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Asijské dodávky ale brzy převýší evropské – kromě šesti reaktorů pro Indii se totiž počítá také s dalšími reaktory EPR pro Čínu.

Podle ředitele projektů Arevy pro Čínu Thierry Rollanda bude reaktor EPR dodávaný pro bloky Taishan-1 a Taishan-2 stát od 2,5 do tří miliard eur. Důvodem je vyšší sériovost této výroby a také spolupráce s čínskými výrobci. Instalace tlakové nádoby pro první reaktor se uskuteční v prosinci 2011. Oba nové bloky začnou dodávat elektřinu v letech 2013, resp. 2014. Očekává se, že Areva v Taishanu postupně postaví i další bloky – třetí a čtvrtý a zřejmě i pátý a šestý. Jaderná elektrárna v Taishanu patřící společnosti China Guangdong Nuclear Power Copany (CGNPC) pak bude mít celkový výkon 10 GWe.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku