V Japonsku založili společnost na export jaderných elektráren

V Japonsku založili novou společnost, která má usnadnit pronikání japonských energetických firem a výrobců zařízení jaderné energetiky na zahraniční trhy. Nová International Energy Development of Japan Co., Ltd (JINED) se sídlem v Chiyoda-ku, Tokio, vznikla letos 22. října. Založilo jí 13 předních japonských společností zahrnujících devět elektrárenských firem, a dále velké průmyslové podniky Toshiba, Hitachi, Mitsubishi Heavy Industry a Innovation Network Corporation of Japan s podíly od 5 do 20 procent.

Nová společnost JINED má koordinovat zájmy energetických firem, výrobců strojírenských a elektrotechnických zařízení, finančních institucí a japonské vlády v zemích, které usilují o rozvoj jaderné energetiky. Výstupem nové společnosti má být komplexní dodávka jaderné elektrárny včetně finančních služeb.

Prvním úkolem nové firmy bude uspět s nabídkou na vybudování první jaderné elektrárny ve Vietnamu, jejíž výstavbu vloni schválil vietnamský parlament. Projekt zahrnuje výstavbu celkem čtyř bloků ve dvou lokalitách. V soutěži o zakázku prvních dvou bloků zvítězil ruský dodavatel Atomstrojexport. O výstavbu dalších dvou bloků budou soutěžit výrobci jaderné energetiky z dalších zemí, především z Japonska, USA a Francie.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku