Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2010

INES 2 na korejské JE

17.září 2010 došlo na nově spouštěné JE Shin-Kori-1 (PWR, 960 MW, poprvé připojení k síti 08/2010) v průběhu spouštěcích prací k události, která byla ohodnocena stupněm 2 dle stupnice INES. Při nahřívání chladiva I.O. v průběhu horkých zkoušek došlo k neoprávněnému otevření armatury na přívodu roztoku kyseliny borité do sprchového systému a vytečení zhruba 420 t borité z I.O. a zásobních nádrží do prostorů kontejnmentu. Jakmile operátoři zjistili prudký pokles tlaku a hladiny v kompenzátoru objemu, tak zahájili činnosti dle havarijních předpisů a ručně uvedli do činnosti VT vstřikovací čerpadla a uzavření kontejnmentu. Po zjištění chybně otevřené armatury tato byla ručně uzavřena a byl vyhlášen mimořádný stav v souladu s Radiačním havarijním plánem. Při události nedošlo Ra ozáření lidí ani k úniku radioaktivity do ŽP. Zpočátku byla událost klasifikována jako INES 1, ale později, vzhledem k aspektům Kultury bezpečnosti, byla překvalifikována na INES 2. V lokalitě Shin-Kori jsou dva bloky korejské výroby (typ KSNP+): 1. se spouští a 2. je ve výstavbě.

Spojené arabské emiráty ve WANO

Energetická společnost ENEC (The Emirates Nuclear Energy Corporation) požádala o členství a byla přijata do Světové organizace provozovatelů JE WANO. CEO ENEC p. Mohamed Al Hammadi řekl, že prostřednictvím WANO se mohou Spojené arabské emiráty dostat k informacím a provozním zkušenostem od společností, které již provozují JE po desetiletí. Předseda WANO p. Laurent Stricker vítá tento postup a říká, že princip členství ve WANO umožňuje sdílet tyto informace ku prospěchu svých členů. Již vloni, 27.12.2009 podepsala ENEC kontrakt s konsorciem vedeným Kepco (Korea Electric Power Corporation) na výstavbu 4 reaktorových bloků. V SAE již začal pracovat jaderný dozor, který udělil předběžné licence na zahájení prací v lokalitě Braka, jenž má být místem první JE v zemi.

Bulharsko našlo strategického partnera na výstavbu JE Belene

Minulý týden, po návštěvě v Mnichově, ministerský předseda bulharské vlády p. Boyko Borisov vyhlásil, že Bulharsko našlo strategického investičního partnera na dostavbu druhé JE v zemi v lokalitě Belene. Jméno firmy zatím nebylo zveřejněno, pouze že je z Bavorska v Německu, ale ze souvislostí vyplývá, že se jedná pravděpodobně o firmu Siemens. Zástupci této firmy mají tento týden přijet na lokalitu Belene a prozkoumat příležitosti k účasti na tomto projektu. Stavba JE Belene (na Dunaji) byla zahájena již v 80-tých letech minulého století, ale stavba byla v roce 1989 zastavena. V roce 2008 byl projekt znovu otevřen a byla uzavřena dohoda s ruským Atomstroyexportem na výstavbu dvou bloků VVER 1000 za cenu 3,997 miliard EUR. Bulharská energetika NEK měla vlastnit podíl 51 % a německá RWE za podíl 49 % měla investovat cca 2 miliardy EUR. V roce 2009 však RWE od projektu ustoupila a od té doby se hledal strategický (evropský) investor. V neděli minulý týden, předsedkyně Parlamentu pí. Tsacheva prohlásila, že Bulharsko je velmi blízko k uzavření dohody.

Dohoda Ruska a Venezuely

Obě země podepsaly 15. října 2010 v Moskvě dohodu, která povede k výstavbě dvou jaderných bloků VVER-1200 ve Venezuele. Dohodu podepsal ministr zahraničních věcí Venezuely p. Nicolas Maduro a p. Sergei Kiriyenko, GŘ Federální jaderné agentury Rosatom. Jedná se o dodávku „na-klíč“ s plnou účastí ruských firem. Dohoda obsahuje také druhou dodávku výzkumného reaktoru na výrobu radioizotopů pro využití v medicíně a v zemědělství.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku