Energetickou bezpečnost Jordánska zvýší využití jádra

Jordánsko patří k zemím, které musí naprostou většinu energetických zdrojů dovážet. Tuto situaci se země v příštích letech snaží změnit rozvojem jaderné energetiky, postavit chce tři až čtyři jaderné elektrárny. Využití jádra má také pomoci zmírnit obrovský deficit v zásobování vodou pro obyvatelstvo a pro rozvíjející se ekonomiku.

Emad Fakhoury, ministr jordánské vlády pro strukturální reformy a velké projekty, uvedl, že mírové využívání jaderné energie v Jordánsku zvýší energetickou bezpečnost země. Jordánsko totiž musí až 96 procent spotřebované energie dovážet a na tyto účely ročně vydává 2,8 miliardy dolarů. To představuje 21 procent jeho hrubého domácího produktu.

Jordánské království má přitom významné zásoby uranu a dalších materiálů jako je například zirkon, které jsou důležité pro jadernou energetiku. Zásoby uranu dosahují 140 000 tun. S těžbou této rudy a zpracováním ve výši 2000 tun ročně se počítá již v roce 2013.

Jaderná energetika by také ulehčila zemi v tíživé situaci se zajištěním pitné vody, která by se mohla vyrábět odsolováním vody mořské. Jordánsku každoročně chybí zhruba 500 miliónů kubických metrů vody, což ho řadí v žebříčku nejvíce takto postižených zemí světa na čtvrté místo. První jadernou elektrárnu Jordánsko plánuje postavit asi 12 km východně od jeho přístavu Aqaba na pobřeží Rudého moře. Předpokládá se, že první jaderná elektrárna by byla vybavena reaktorem o výkonu 750 až 1100 MW. Termín uvedení do provozu se odhaduje na rok 2020.

Jordánsko chce v příštích letech postupně postavit tři až čtyři jaderné elektrárny. V této souvislosti připravuje výchovu vlastních odborníků a uzavřelo dohody o vzájemné spolupráci se zeměmi, které jsou významnými dodavateli jaderných technologií, například s Francií, Ruskou federací, Jižní Koreou apod.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku