Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2010

Prodloužení provozu jaderných bloků v Německu

V těsné většině 308 hlasů vůči 289 hlasům prošel Bundestagem (dolní komora Parlamentu)návrh zákona koaliční vlády na prodloužení provozní životnosti současných 17 jaderných bloků v Německu. Zákon umožňuje prodloužení životnosti starších bloků o 8 roků z 32 let na 40. U novějších bloků to je prodloužení o 14 let z 32 na 46 roků. Toto prodloužení životnosti je součástí nové energetické strategie, jenž byla též schválena. Návrh zákona bude podroben ještě dalšímu schvalování v Bundesratu (horní komora Parlamentu). Opoziční strana Sociálních demokratů plánuje podat proti tomuto rozhodnutí protest u Federálního konstitučního soudu.

Lokality pro výstavbu nových JE ve Velké Británii

Dne 22. října 2010 koaliční vláda V.B. schválila 8 lokalit vhodných pro potenciální výstavbu nových JE v zemi v časovém horizontu do roku 2025. Dále zveřejnila rozhodnutí jaderného dozoru o možné výstavbě dvou typů jaderných reaktorů: AP 1000 (Westinghouse) a EPR (Areva). Ministr pro energetiku p. Chris Huhne řekl, že do energetiky jsou třeba nové investice, včetně výstavby jaderných elektráren, aby byla zachována energetická bezpečnost a snížila se závislost na fosilních palivech. V tomto období začínají konzultace k návrhu koaliční vlády ke státní energetické koncepci. Tato uvažuje, že cca 50 % nových zdrojů budou OZE a významná část z tzv.nízkouhlíkových zdrojů (jádro, uhelné el. s CCS).

Výstavba bloků VVER 1000 ve Vietnamu

Dne 31.10.2010 Rusko s Vietnamem podepsali dohodu o výstavbě „na klíč“ dvou jaderných bloků VVER 1000. Tyto dva bloky Ninh Thuan-1 a Ninh Thuan-2 mají stát v jihovýchodní provincii Ninh Thuan. Smlouvu podepsal GŘ Rosatomu p. Sergey Kirienko a vietnamský ministr průmyslu p. Vu Huy Hoang za přítomnosti prezidentů obou zemí. Vietnam se chystá postavit do roku 2030 15000 MW v jádře a vybral k tomu 8 lokalit v pěti provinciích. Lokality jsou vhodné k výstavbě čtyř až šesti jaderných bloků. První JE má být v provozu již v roce 2020. Ve stejný den jako s Ruskem podepsal Vietnam podobnou dohodu s Japonskem na výstavbu dvou jaderných bloků v tzv. II.fázi výstavby JE Ninh Thuan (3.a 4. blok). Dohodu podepsali ministerští předsedové vlád obou zemí.

Škoda JS vyjednává o účasti při výstavbě vietnamských JE

Škoda JS začíná vyjednávat s Rosatomem českou účast na výstavbě jaderných bloků Ninh Thuan-1 a Ninh Thuan-2 ve Vietnamu. Na konferenci VVER 2010 v Praze to oznámil manažer Škoda JS p. Roman Zdebor. České firmy se mají podílet i na jiných zahraničních kontraktech Rosatomu.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku