Čína a Rusko jistí rozvoj jaderné energetiky dovozem uranu

Největší výrobci zařízení pro jadernou energetiku a budovatelé jaderných elektráren si zajišťují dlouhodobé dodávky uranu ze zemí s jeho největšími zásobami. Čína, země s největším počtem budovaných jaderných elektráren, uzavřela dohody o dodávkách uranu s dominantním světovým exportérem této rudy, Kazachstánem. V uplynulých dnech ratifikovaly podobné dohody i Ruská federace a Austrálie, která také patří mezi největší dodavatele uranu ve světě.

V první polovině listopadu byla dohoda o dodávkách koncentrátu uranové rudy do Číny podepsána mezi kazašskou státní společností Kazatomprom a čínskou energetickou firmou CGNPC (China Guangdong Nuclear Power Copany). Do roku 2020 dodá kazašská firma čínským jaderným elektrárnám 24 200 tun uranu. Čína se tak stává největší kupcem kazašského uranu.

Čína se na těžbě uranu bude podílet i v dalších zemích – v Austrálii, Kanadě a v několika afrických zemích. Podle šéfů společnosti China Uranium Corp. Ltd. (CUCL), která je dceřinou firmou státní China National Nuclear Corp., Čína již brzy otevře dva zahraniční doly na uran. Budou mít roční kapacitu do 2500 tun uranu a zásoby kolem 100 000 tun uranu. Kromě toho v Číně urychleně rozvíjejí těžbu uranu i na vlastním území.

Na summitu prezidentů a šéfů vlád zemí skupiny G20 v jihokorejském Soulu si 12. listopadu 2010 vyměnili ratifikační listiny smlouvy o nákupu uranu v Austrálii ruský prezident Dmitrij Medveděv a australská ministerská předsedkyně Julia Gillardová. Dohoda umožní Rusku rychleji rozvíjet jadernou energetiku a zmenšit podíl spalování klasických fosilních paliv v elektrárnách. Sníží se tak emise skleníkových plynů. Australský uran má v Rusku sloužit jen pro mírové účely, jiné využití smlouva nedovoluje.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku