Příští generace tankerů bude mít jaderný pohon

Konsorcium britských, amerických a řeckých firem se rozhodlo využít malé modulární jaderné reaktory k pohonu příští generace velkých tankerů sloužících pro námořní přepravu ropy. Podnikatelé přepokládají, že tankery s jaderným pohonem budou bezpečnější, čistší a ekonomicky výhodné.

Konsorcium pro stavbu tankerů s jaderným pohonem vytvořily čtyři společnosti: americký výrobce modulárních jaderných reaktorů Hyperion Power Generation Inc., britská firma Lloyd's Register Group, britská inženýrská firma BMT Nigel Gee a řecký námořní přepravce Enterprises Shipping and Trading SA. Dohodu o zřízení konsorcia podepsali šéfové těchto firem v Aténách v polovině listopadu.

K dosavadním jaderným ponorkám a ledoborcům tak přibude nová třída lodí s jaderným pohonem, které odborníci předpovídají velkou perspektivu. Výrazně by se tím snížily emise skleníkových plynů vznikající ve velkých objemech při lodní přepravě ropy. Modulární koncepce jaderného reaktoru o výkonu zhruba 70 MWt má umožnit vysokou bezpečnost těchto tankerů, a to i při nárazech na dno nebo při střetech s jinými plavidly. Také údržba bude snadnější než u dosavadních typů lodí s jaderným pohonem. Reaktor by byl vlastně jadernou „baterií“, která by se v případě potřeby z tankeru vyjmula a dopravila do specializovaného závodu, případně nahradila jinou.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku