Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2010

Koncepce energetiské politiky Jižní Koreje

Jižní Korea zveřejnila svou koncepci energetické politiky do roku 2024 a z ní vyplývá, že bude investovat 44 trilionů wonů (29 miliard EUR) na výstavbu jaderných, plynových a uhelných elektráren, aby pokryla narůstající spotřebu el. energie a nahradila zastaralé výrobní bloky. J. Korea plánuje v tomto období postavit 14 nových jaderných bloků, 13 uhelných a 19 plynových bloků. Tyto investice jsou součástí 15-ti letého plánu rozvoje energetiky, jenž má být dokončen do konce tohoto roku. V roce 2024 chce J. Korea vyrábět z jádra 48,5 % elektřiny (dnes je to 32,7 %) a snížit svoji závislost na výrobě z topných olejů ze současných 4 % na 0,5 %. Dnes J. Korea provozuje komerčně 21 jaderných bloků a dalších 5 jich je ve stádiu výstavby. V prosinci 2009 podepsala J. Korea kontrakt ve výši 40 miliard USD na výstavbu čtyř jaderných bloků ve Spojených arabských emirátech.

Výstavba bloků EPR v Indii

Společnost AREVA podepsala smlouvu s NPCIL (Nuclear Power Corporation of India Limited) na výstavbu prvních dvou bloků typu EPR, ze série 6 plánovaných v lokalitě Jaitapur, v západní části provincie Maharashtra a na dodávku jaderného paliva po období 25 let. Smlouva byla podepsána za účasti francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a ministerského předsedy Indie p. Manmohana Singha. Smlouva definuje podmínky a základní schéma projektu, role a odpovědnosti. Areva dodá celý jaderný ostrov a související služby, současně je zde zakotvena možnost akcelerace účasti indického jaderného průmyslu. Výstavba celkem šesti identických bloků EPR 1,650 MWe potrvá dle současných plánů 15-17 roků, s uvedením prvního bloku do provozu za 7 let. V současné době je v Indii instalováno 4,5 GW v jaderných blocích a do roku 2020 to má být již 35 GW (v roce 2030 celých 63 GW).

Výstavba nových jaderných bloků ve Švýcarsku

Švýcarsko postupuje podle plánu a počítá s výstavbou nových jaderných bloků nejpozději do 12 let. Generální sekretář Švýcarského jaderného fóra p. Roland Bilang řekl, že situace zatím vypadá tak, že první nový blok JE by mohl být uveden do provozu v letech 2020-2022. Již v červnu 2008 podaly společnosti Alpiq a Axpo Group + BKW FMB Energie žádosti Švýcarskému inspektorátu pro jadernou bezpečnost (ENSI) na výstavbu tří nových bloků, jako záměnu za dožívajíci JZ v lokalitách Gösgen, Beznau a Mühleberg. 15.11.2010 ENSI potvrdil, že všechny tři lokality jsou vhodné pro výstavbu a během roku 2011 se budou k záměru vyjadřovat kantony a instituce. Rozhodovací proces se má završit uspořádáním referenda v roce 2013. Z prognóz vývoje spotřeby elektrické energie vyplývá, že Švýcarsko potřebuje okolo 3000 MW v základním zatížení nově instalovaného výkonu ve střednědobém horizontu. Veřejné mínění je rozděleno na třetiny – 1/3 je pro, druhá proti a třetí zatím neví. Ve Švýcarsku se 40 % energie vyrábí z jádra a 60 % energie z vodních elektráren.

Čína chce být jedničkou ve výrobě i využívání reaktorů PWR

Čínský jaderný průmysl usiluje o získání světového prvenství ve výrobě i využívání technologii tlakovodních reaktorů PWR. Vznikají zde vlastní projektové i výrobní kapacity, které jsou založeny na přenosu know-how a technologií hlavně od firem Westinghouse a Areva a vytvoření vlastního projektového řešení, jenž bude uplatněno nejprve doma a později exportováno do zahraničí. Jaderný průmysl je zde na mohutném rozvoji. Společnost China Guangdong Nuclear Power Holding co. (CGNPC) se zaměřuje na technologii od Arevy, State Nuclear Power technology Corp. (SNPTC) na technologii od Westinghouse AP1000 (lokality Sanmen a Haiyang). Cílem je si co nejrychleji osvojit tyto technologie a reprodukovat je levně a efektivně, zejména s prioritou výstavby bloků 3. generace. Čínská varianta AP1000 má již výkon 1250 MW a jsou plány na její další verze 1400 MW a posléze 1700 MW. Třetí společností je China National Nuclear Corp (CNNC), která vyvíjí svůj vlastní reactor 1000 MW (se třemi chladicími smyčkami I.O.), založený výhradně na čínském intelektuálním vlastnictví. Z hlediska mezinárodního práva je to zatím jediná technologie, kterou může Čína vyvážet. Centrální čínská vláda uvažuje během 10 let do roku 2020 uvést do provozu 78 nových jaderných bloků a 50 dalších mít ve výstavbě (dle nejkonzervativnějšího scénáře), ambiciózní scénář plánuje 100 (+50 ve výstavbě).

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku