V Austrálii zvažují výstavbu jaderných elektráren

Australští vědci vyzývají, aby jejich země zaujala k jaderné energii realističtější postoj než dosud. V časopise Energy uveřejnili návrh, aby Austrálie postavila šest jaderných reaktorů, a to na pobřeží mezi městy Sydney, Newcastle a Wollongong. Má-li tento kontinent zmenšit závislost na spalování uhlí v elektrárnách a zmenšit emise skleníkových plynů, je tento záměr dvakrát levnější než stavba elektráren využívající energii Slunce, tvrdí vědci. Austrálie má významné zásoby uranu, který vyváží, ale její energetika ho zatím nevyužívá.

Australští vědci Martin Nicholson, Tom Biegler a Barry Brook porovnávali cenu různých variant transformace australské energetiky, která je nyní velmi závislá na spalování uhlí. Uvádějí, že často uváděné výzvy k přechodu na „obnovitelné“ zdroje elektřiny nerespektují reálné prostředí světa, ve kterém žijeme, a vytvářejí neoprávněně vysoká očekávání.

Jde o pokus oživit v Austrálii diskusi na téma výstavby jaderných elektráren. Australská vláda v roce 2006 prohlásila, že výstavba první jaderné elektrárny by trvala 10 až 15 let. Profesor Brook uvedl, že ale zhruba stejnou dobu potrvá, než se v Austrálii k jaderné energetice přikloní veřejné mínění. Podle jeho názoru bude snadnější prosadit budování jaderných elektráren na pobřeží, kde mohou používat k chlazení mořskou vodu, a také v místech, kde jsou již vybudovány tepelné elektrárny.

Záměr vybudovat v Austrálii jadernou energetiku má ale v této zemi také významné odpůrce, rozdělená je i vědecká obec. Odpůrci poukazují například na klesající ceny elektráren využívající obnovitelné zdroje, a na to, že ne vše je měřitelné jen penězi. Obávají se i zneužití jaderné energetiky pro jiné než mírové účely.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku