Protijaderní aktivisté kritizují rakouskou protijadernou politiku

Rakouští antiatomoví aktivisté z některých organizací žádají po rakouském parlamentu, aby kvůli rakouské protijaderné politice zřídil vyšetřovací výbor. Podle aktivistů totiž v posledním desetiletí rakouský antiatomový postup "systematicky slábl" a někteří rakouští politici mohli jednat "pod vlivem jaderné lobby". Důkazem jsou prý jaderné elektrárny Temelín a Mochovce i prodloužení životnosti německých zařízení.

O zřízení výboru dnes parlamentní strany požádaly organizace Antiatom Szene a Resistance for Peace spolu s hornorakouským pověřencem pro jaderné otázky Radkem Pavlovcem. Svou žádost trojice představila na tiskové konferenci ve Vídni.

Rakousko jadernou energii odmítá. Vybudovalo jedinou jadernou elektrárnu, kterou ale nikdy neuvedlo do provozu. O jejím nespuštění rozhodli Rakušané v referendu. Rakouskými výsledky na mezinárodní scéně jsou ale aktivisté zklamáni. Podle Pavlovce je důkazem "demontáže rakouské protijaderné politiky v posledním desetiletí" případ české jaderné elektrárny Temelín, slovenských Mochovců i schválení prodloužení životnosti zařízení v Německu.

"Dostupné právní a politické možnosti se neberou vážně, ale vědomě se redukují na nezávaznou a pro atomovou lobby příznivou rovinu bilaterálních informačních rozhovorů," uvedl Pavlovec.

O Temelínu mluví čeští a rakouští představitelé téměř na všech jednáních. Na svém posledním setkání koncem listopadu se o něm zmínili i prezidenti obou zemí. Rakouský kancléř, ministr zahraničí i hlava státu uvedli, že alpská republika si je vědoma toho, že každá země rozhoduje o své energetické politice sama. Čeští politici zas slíbili, že budou Rakousko o všech krocích informovat.

Aktivisté dnes kritizovali hlavně bývalé kancléře Wolfganga Schüssela (ÖVP) a Alfreda Gusenbauera (SPÖ). Poukazovali na to, že někdejší sociálně demokratický šéf rakouské vlády Gusenbauer je nyní v dozorčí radě stavebního koncernu Strabag, který se má podílet na dostavbě Mochovců. Bývalý lidovecký předseda rakouského kabinetu Schüssel zas zasedá v dozorčí radě elektrárenské společnosti RWE. Podle aktivistů by měl parlamentní vyšetřovací výbor zjistit, jestli nebyli politici pod vlivem firem už dřív.

V Rakousku vládne velká koalice socialistů a lidovců, která má v parlamentu jasnou většinu. Pavlovec příliš nevěří tomu, že by vládní strany zřízení vyšetřovacího výboru podpořily.

Zdroj: ČTK

zpět na úvodní stránku