Ruská firma bude těžit uran ve třech kontinentech

Ruská firma ARMZ (AtomRedMetZoloto) uspěla v nákupu strategických zdrojů uranu za hranicemi Ruska. Nyní se uchází o další dvě slibná naleziště uranu, a to v Mongolsku a v Tanzánii. Již před tím se jí podařilo ovládnout kanadskou společnost Uranium One. Zdroje uranu budou v příštích letech velmi důležité, protože poroste poptávka pro nově budované jaderné elektrárny na celém světě. Rusko je jejich významných dodavatelem a proto se snaží získat práva na těžbu i v dalších zemích.

Ruské a mongolské firmy již vytvořily mongolsko-ruský podnik Dornod Uran pro těžbu uranu v mongolském Dornodu. Společně ho vlastní ruská státní firma Rosatom, ARMZ, Mongolská agentura pro jadernou energii NEA a mongolský státní podnik Monatom. Většinový podíl (51 procento) připadá mongolským institucím, zbytek ruským firmám. Mongolsko má významné zásoby uranu, jadernou energetiku ale dosud nerozvíjelo. Těžba nerostů a jejich export je velmi významným zdrojem příjmů země. Na průzkum naleziště v Dornodu Rusko vynaložilo částku odpovídající 600 mil. amerických dolarů.

ARMZ také nabízí 1,2 miliardy dolarů za stoprocentní převzetí australské důlní společnosti Mantra Resources. Souhlas vedení této firmy k nákupu všech akcií již získala, obchod ale ještě musí schválit i australská vláda. ARMZ po této akvizici ovládne perspektivní naleziště uranové rudy Mjuku River v africké Tanzanii. Ruská firma usiluje o podíly na těžbě uranu i v dalších afrických zemích, zájem má například o naleziště v Namibii.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku