Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. týden 2010

Žádost o licenci pro JE ve Spojených arabských emirátech

Budoucí provozovatel jaderných elektráren v SAE společnost „The Emirates Nuclear Energy Corporation“ (ENEC) podala těsně před koncem minulého roku žádost svému regulačnímu úřadu (FANR) o licenci pro výstavbu první JE v zemi. Jedná se o dva bloky Braka-1 a Braka-2, jejichž generálním dodavatelem je korejská společnost Kepco. Dle plánů společnosti ENEC by měl být jaderný blok Braka-1 uveden do provozu v roce 2017 a Braka-2 v roce 2018. Žádost o licenci představuje dokument o 9000 stranách na kterých je dokladováno zajištění bezpečnosti provozu budoucích jaderných bloků. Lokalita Braka se nachází v západní části regionu od Abu Dhabi. Jako referenční bloky pro novou stavbu z hlediska bezpečnostních analýz jsou zvoleny bloky 3 a 4 JE Shin-Kori v Jižní Korei. Společnost ENEC říká, že toto je jejich základní strategie vybudovat moderní jadernou elektrárnu, která bude v zásadě stejná jako ta, která již bezpečně provozuje a která již má veškeré licence v zemi provozovatele. Jediné změny které požaduje regulační úřad FANR se týkají odlišných klimatických podmínek. Tento koncept umožňuje podat žádost o licenci pouhý jeden rok po podpisu kontraktu s Kepco na výstavbu JE. Kontrakt s Kepco byl podepsán na výstavbu čtyř bloků o výkonu 1400 MW v celkovém objemu investic cca 27 miliard EUR do roku 2020.

AP 1000 splňuje všechny podmínky pro výstavbu a bezpečný provoz

Jaderný regulační úřad NRC vydal zprávu, že opravený projekt nového jaderného bloku firmy Westinghouse AP 1000 splňuje všechny podmínky pro výstavbu a bezpečný provoz. Předseda NRC p. Gregory Jaczko v otevřeném dopise z 21. prosince 2010 říká, že studium revidovaného návrhu projektu AP 1000 ukázala, že tento může být stavěn a provozován bez zdravotního a bezpečnostního rizika pro veřejnost. Nový projekt zahrnuje i odolnost bloku proti pádu velkého letadla a další otázky spojené s dlouhodobým dochlazováním jaderného bloku. Westinghouse však dále pracuje na dílčích zlepšeních tohoto projektu. V současné době se v USA plánuje výstavba sedmi jaderných bloků typu AP 1000 ve státech Alabama, Florida, Georgia, Severní Karolina a Jižní Karolina.

Plány na výstavbu dvou nových jaderných bloků ve Švýcarsku

Švýcarské společnosti Axpo, Alpiq a BKW se dohodly spojit své úsilí v podání návrhu a plánech na výstavbu dvou nových jaderných bloků jako záměny za již dožívající stávající jaderné kapacity a kompenzaci dlouhodobé smlouvy s Francií na import elektřiny, která má vypršet již v blízké budoucnosti. Všechny tři firmy Axpo AG, Alpiq AG a BKW-FMB AG mají svoje vlastní plány na výstavbu nových jaderných výrobních kapacit a nová dohoda směřuje k vytvoření jedné společnosti jenž má toto úsilí spojit a zajistit bezpečnost dodávek elektřiny v zemi. Který ze tří projektů bude nakonec vybrán bude záležet na tom jaké budou schváleny priority, lokalita a další podmínky.

Plány na výstavbu 18 nových jaderných bloků ruské provenience v Indii

Ruský prezident a ministerský předseda Indie na svém setkáni v New Delhi v posledním týdnu roku 2010 se dohodli na pokračování a dalším prohloubení spolupráce obou zemí v oblasti jaderné energetiky. V současné době se připravuje uvádění do provozu dvou ruských bloků na JE Kudankulam. Celkově dohoda zahrnuje plány na výstavbu 18 nových jaderných bloků ruské provenience v Indii.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku