Čína počítá se stovkami nových reaktorů

Palivo pro ně se získá díky právě oznámenému průlomu v přepracování jaderného odpadu

Ohlášený průlom v přepracování použitého jaderného paliva umožní Číně využívat domácí zásoby uranu po tisíce let místo současných několika desetiletí. Díky nové technologii, na níž čínští vědci pracovali čtvrt století, se může atomová energetika v zemi rozvíjet daleko rychlejším tempem než doposud, vysvětluje rakouský jaderný fyzik Michael Schneeberger.

Vědec, který působí na mezinárodním poli jako poradce pro atomovou energii, se podle dnešního vydání rakouského listu Salzburger Nachrichten domnívá, že za zprávou čínské televize stojí manažeři národního atomového programu:

„V současné době se v Číně staví nebo je schválena výstavba celkem 108 jaderných bloků. V roce 2025 bude mít Čína více atomových reaktorů než Spojené státy a plány do roku 2050 počítají dokonce se 400 bloků,“ cituje deník Schneebergera. USA v současnosti provozují 104 reaktorů o celkovém výkonu 101 tisíc MW; na produkci elektřiny se podílejí jednou pětinou. Ve světě je v provozu 441 bloků o celkovém výkonu 376 263 MW a podíl atomu na energetickém mixu činí 14 procent, uvádějí nejnovější statistiky Světové nukleární asociace (WNA).

Současné jaderné reaktory využijí během čtyř až pěti let jen kolem čtyř procent energie atomového paliva. Při přepracování se složitým a nákladným chemickým procesem získá využitelný štěpný materiál, který lze znovu použít v tzv. směsném palivu (MOX). Recyklaci atomového odpadu lze několikrát opakovat, uvádějí odborníci z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Závody na přepracování použitého jaderného paliva disponují v současné době Francie (La Hague), Velká Británie (Sellafield), Rusko (Majak, Tomsk), Japonsko (Ibaraki) a Indie (Trombay).

Čína chce investovat do výstavby největšího přepracovacího závodu na světě s kapacitou 800 tun ročně 15 miliard eur, píše rakouský deník s odvoláním na Schneebergera. O zakázku usilují dvě konsorcia: národní čínské, které ohlásilo zmíněný průlom, a francouzské vedené Arevou, provozovatelem přepracovatelského závodu v La Hague.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku