Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2011

Dohoda USA a Ruska o spolupráci v oblasti jádra

USA a Rusko podepsali významnou dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky pod názvem „123 Agreement“. Dohoda vznikla již v roce 2008, ale bývalý president George Bush od ní v září 2008 odstoupil. Americký Ambasador v Rusku p. John Beyrle a ruský ministr zahraničních věcí p. Sergey Rybakov si vyměnili minulý týden diplomatické nóty o záměru obou zemí o znovu uvedení této dohody „123 Agreement“ do života. Dohoda o spolupráci se týká společného postupu při rozvoji jaderných energetických technologií. V USA již dohodu schválil president Barack Obama a prošla Kongresem. P. Kiriyenko, generální ředitel Rosatom, k tomu řekl, že tímto aktem se řeší absurdní situace, kdy Rusko nemohlo přímo obchodovat s USA v oblasti jaderné energetiky, ale prostřednictvím prostředníků. Je třeba si uvědomit, že 40 % paliva pro JE v USA pochází z Ruska. P. Kiriyenko také řekl, že se touto dohodou otevírá nové rozdělení trhu, kde Rusko má své zájmy v zemích jako Indie, Vietnam a Turecko, kam se chystá vyvážet svoje jaderné reaktory.

Výstavba AP 1000 v Číně

Firma Westinghouse Electric, dnes součást Toshiba Corporation, podepsala další dvouleté prodloužení jejich dohody s čínskou společností China’s State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) na rozvoj výstavby jejich reaktorových bloků III. generace, typu AP 1000. Dohoda zahrnuje technické služby, údržbu, technický rozvoj a strategické investování. Westinghouse staví v současné době v Číně čtyři reaktory AP 1000, dva v lokalitě Sanmen a dva v Haiyang. Společnost SNPTC však současně vyvíjí i svůj vlastní projekt na bázi AP 1000, avšak s větším výkonem 1400 MWe pod názvem CAP 1400. Toshiba má zájem na této spolupráci, protože chce tímto způsobem dále rozvinout své know-how ve výstavbě velkých reaktorů a snížit jejich náklady pro budoucí projekty. Bloky typu CAP 1400 mají být uváděny do provozu v Číně kolem roku 2017.

Test JE na odolnost proti zemětřesení

Společnost Tepco (Tokyo Electric Power Company) a Toshiba Corporation budou provádět v březnu 2011 první bezpečnostní test v historii na jaderné elektrárně na odolnost proti zemětřesení. Tepco chce ověřit efektivitu funkcí bezpečného odstavení reaktoru v případě velkého zemětřesení. Testy se budou provádět na JE Kashiwazaki-Kariwa (BWR) a amplituda třesení má být 1,5x větší, než byla při zemětřesení v červenci 2007, kdy byly dlouhodobě odstaveny tři bloky ze sedmi na této JE z důvodu jejich poškození. Bude se jednat především o schopnost bezpečného zasunutí řídících palivových tyčí do R a odolnost aktivní zóny a dalších životně důležitých komponentů reaktoru. Doposud se testy prováděly převážně počítačově, ale nyní vyvinula společnost Toshiba zařízení na reálné odzkoušení odolnosti důležitých částí R proti zemětřesení a jeho bezpečné odstavení. Mají tak být odstraněny pochybnosti veřejnosti, že technické a konstrukční změny, které byly provedeny na palivu a řídících prvcích jsou účinné a zaručují odolnost těchto reaktorů proti zemětřesení.

Čtyři nové jaderné bloky v lokalitách Tianwan a Xudabao

Čínská vláda schválila zahájení prací na výstavbě čtyř nových jaderných bloků - dva v lokalitě Tianwan (Phase II, 3. a 4. blok) a dva v nové lokalitě Xudabao (Phase I, 1. a 2. blok). V lokalitě Tianwan se staví ruské bloky VVER-1000 (1060 MWe) na základě prodloužené smlouvy s Atomstroyexportem z listopadu 2010. První blok byl uveden do provozu v červnu 2007 a druhý o tři měsíce později. Celkový plán uvažuje v této lokalitě s osmi reaktorovými bloky. V druhé lokalitě Xudabao, která se nalézá na ostrově Hulu (provincie Liaoning) čínská energetika CNNC chce začít stavět americké bloky od firmy Westinghouse AP1000 v celkovém počtu šesti bloků. První se má začít v září 2011.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku