Tempo ve výstavbě jaderných elektráren udává Asie

V uplynulém roce 2010 byly ve světě zahájeny stavby 13 nových jaderných reaktorů. Můžeme tedy očekávat, že v každém měsíci roku 2015 začne vyrábět elektřinu jeden nový jaderný blok. Těžiště výstavby nových jaderných elektráren je v současné době v Asii, různé fáze přípravy a výstavby jaderných elektráren však lze zaznamenat na všech kontinentech.

Podle údajů World Nuclear Association byla vloni celosvětově zahájena výstavba jaderných bloků o celkovém výkonu 13,8 GW. Osm z nich začali stavět v Číně, dva v Ruské federaci a dva v Indii. Práce na projektu Angra 3 se rozeběhly v Brazílii, podobně jako na dokončení nového bloku o instalovaném výkonu 1383 MW v elektrárně Ohma v Japonsku.

V loňském roce začaly dodávat elektřinu do sítě nové jaderné elektrárny o celkovém výkonu 2839 MW. Do provozu byl uveden například ruský reaktor Rostov 2, indický Rajasthan 6 a čínské reaktory Ling Ao 3 a Quinshan II-3.

V posledním dni roku 2010 byla oficiálně zahájena stavba třetího nového jaderného reaktoru elektrárny Fuqing v čínské provincii Fujian. Energetická společnost China National Nuclear Corporation předpokládá, že tento blok s reaktorem CPR-1000 o instalovaném výkonu 1080 MW připojí k síti v polovině roku 2015. Stavba reaktoru Fuqing 3 byla osmou stavbou jaderné energetiky, kterou loni v Číně zahájili. Celkem je nyní v Číně v různé fázi výstavby 15 reaktorů, výstavba čtyř dalších již byla schválena a stavba ještě 11 dalších se připravuje. Cílem Číny je dosáhnout v roce 2020 celkové kapacity jaderných elektráren 40 GW, ale úřady doufají, že ve skutečnosti to bude 80 GW nebo i více.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku