Maroko chce rozvíjet jadernou energetiku

Maroko je severoafrickou zemí, která nemá vlastní zásoby ropy nebo zemního plynu. Proto chce rozvíjet jadernou energetiku a postavit dva jaderné bloky, každý o výkonu 1 GW. První reaktor o výkonu 1 GW by měl dodávat elektřinu po roce 2020. Tendr na jeho výstavbu marocké úřady vypíší v letech 2011 až 2014.

V současné době Maroko energii dováží, ročně tento import přijde na více než 7 miliard amerických dolarů. S rozvojem domácí energetiky by ale mohlo Maroko přebytky své produkce energie naopak vyvážet. Vývoz má být směrován do Evropy, kapacita vedení elektrické energie do Španělska byla v této souvislosti nedávno zdvojnásobena na 400 MW. Země zatím rozvíjí solární energetiku, která by v roce 2020 měla pokrývat 38 spotřeby elektřiny.

O dodávky jaderných elektráren do Maroka již usilují jejich největší dodavatelé – Rusko, Francie a Japonsko. Marocká ministryně energetiky Amina Benkhadra naznačila, že vláda počítá zejména s pomocí Francie. Maroko chce také využívat domácí zásoby uranu, které obsahují místní ložiska fosfátů. Země má velká naleziště těchto nerostů tvořících téměř polovinu všech světových zásob fosfátů.

Koncem ledna 2011 má vypsat tendr na dodávku první jaderné elektrárny také Egypt. Tato nejlidnatější arabská země chce postavit do roku 2025 čtyři jaderné elektrárny s celkovým výkonem 4 GW. První z nich by měla dodávat elektřinu již v roce 2019.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku