Jaderné elektrárny vyrobí elektřinu i na dně moří

Státní francouzská firma DCNS, výrobce vojenských jaderných zařízení pro francouzské námořnictvo, oznámila plán na vývoj podmořského jaderného reaktoru umístěného trvale na dně moře a zásobujícího elektřinou okolní pobřeží. Podmořská jaderná elektrárna o výkonu 50 až 250 MW by mohla vyrobit dostatek energie až pro jeden milión obyvatel.

Podle šéfa DCNS Patricka Boissiera může být velmi kompaktní jaderná elektrárna ve tvaru válce o průměru 12 až 15 metrů, délce 100 metrů a hmotnosti 12 tun umístěna na dně moře v hloubce 60 až 100 metrů. K energetické síti bude připojena podmořskými kabely. Projekt této jaderné elektrárny byl nazván Flexblue.

DCNS při návrhu podmořských jaderných elektráren využije dlouholeté zkušenosti se stavbou jaderných ponorek. Boissier potvrdil, že zájem o projekt vyjádřily velké energetické a průmyslové podniky jako je EDF a Areva, další firmy již na vývoji nového zařízení spolupracují.

Ruský Rosatom je již v pokročilé fázi vývoje prvního vzorku plovoucích jaderných elektráren o menším výkonu, u kterých by také využil zkušenosti se stavbou reaktorů pro jaderné ponorky. Plovoucí jaderné reaktory o menším výkonu se hodí zejména v odlehlejších oblastech s málo rozvinutou infrastrukturou, kde se nevyplatí stavba současných velkých typů jaderných elektráren o výkonu okolo 1 GW. Počítá se s tím, že první plovoucí jaderná elektrárna bude umístěna na ruském Dálném východě v obtížně dostupných částech Sibiře.

O výstavbě podmořské jaderné elektrárny uvažovali v roce 2007 také estonští vědci. Chtěli ho umístit na mořské dno v zálivu Muuga a vyřešit tak nedostatek energie v zemi, která musí většinu elektřiny dovážet ze sousedních zemí. Další projekt podmořského jaderného zařízení vznikl v Rusku. Jde o jaderný pohon stanic na mořském dně sloužících k přečerpávání a obnově dostatečného tlaku v podmořských potrubích přepravujících například zemní plyn.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku