EdF: Jaderná energetika nikdy nesníží náklady na úkor bezpečnosti

Šéf státní francouzské energetické firmy EdF Henri Proglio koncem letošního ledna prohlásil, že management firmy a vládní úřady nikdy nesníží náklady jaderné energetiky na úkor bezpečnosti. Uvedl také, že i přes plánované odstávky některých bloků produkce elektřiny v jaderných elektrárnách EdF v roce 2011 vzroste.

Podle Proglia je bezpečnost jaderných elektráren vždy na prvním místě a nikdo z energetických společností, vlády a státního dozoru nepřijme rozhodnutí, které by ji mohlo ohrozit. Jeho prohlášení bylo součástí komentáře k oznámení státní zbrojařské firmy DCNS, která uvažuje vyvinout ve spolupráci s francouzskými energetickými a průmyslovými firmami podmořský jaderný reaktor na základě svých zkušeností se stavbou francouzských jaderných ponorek.

Proglio také informoval ekonomický výbor francouzského Národního shromáždění o současném stavu výroby elektřiny v EdF, zejména v jaderných elektrárnách. Ohradil se proti zkreslujícím informacím o cenách elektřiny z jaderných zdrojů. Francouzská elektřina je totiž o 40 procent pod evropským cenovým průměrem a je tak ve srovnání s jinými zdroji velmi konkurenceschopná.

Šéf EdF také uvedl, že tato státem vlastněná společnost věnovala během minulých čtyř let svým konkurentům na trhu s elektřinou 10 miliard eur v rámci mechanismu ARENH (accés régulé á ľélectricité historique). Tento mechanismus zajišťuje ostatním dodavatelům elektřiny přístup k výrobním kapacitám společnosti EdF za regulovanou cenu 42 eur/MWh. Proglio dodal, že celková cena elektřiny z jaderných zdrojů je 45 eur za MWh, neboť zahrnuje také náklady na prodloužení životnosti francouzských jaderných elektráren.

Podle nového francouzského zákona bude EdF nucena poskytnout jiným dodavatelům elektřiny až čtvrtinu kapacity svých jaderných elektráren, cena ale ještě nebyla stanovena. Konkurenti EdF požadují dodávky elektřiny z jaderných zdrojů EdF za cenu 35 eur za MWh, podle některých informací vláda uvažuje o regulované ceně 37 až 39 eur za MWh.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku