Americká vláda podpoří malé modulární jaderné reaktory

V návrhu federálního rozpočtu USA na rok 2012 je zahrnut požadavek podpory vývoje malých modulárních jaderných reaktorů. Ministerstvo energetiky USA doufá, že v rozpočtu bude pro tyto účely vyčleněno 500 miliónů dolarů, což pokryje polovinu nákladů na vývoj a na práce spojené se získáním potřebné licence regulátora (Nuclear Regulatory Commission). Malé jaderné reaktory se celé smontují ve výrobním závodě a na stavbu elektrárny se přepraví nákladními auty.

Mezi dlouhodobými cíli Obamovy vlády má své místo i podpora výroby malých reaktorů, které mají stát jen zlomek nákladů na vybudování velkých jaderných elektráren. Jejich výkon ale bude asi 20krát nižší, než je nyní obvyklé. Očekává se od nich také snížení emisí skleníkových plynů – nové modulární reaktory by totiž mohly postupně nahradit dosluhující uhelné tepelné elektrárny. Výhodou je skutečnost, že by byly instalovány na místech, kde je již vybudována přípojka na vyvedení elektrického výkonu a kde je k dispozici dostatek vody na chlazení reaktoru.

Návrh rozpočtu musí ještě schválit Kongres a Senát USA. I když se očekávají v rozpočtu výrazné škrty, mohla by podpora malých reaktorů podle názorů některých odborníků projít. Vláda by také mohla pomoci se zakázkami na první vyrobené kusy, a to pro dodávky elektřiny vojenským základnám a zařízením na území USA. Ty totiž mají podle nového zákona snížit emise skleníkových plynů až o 28 procent.

Pokud Kongres USA podporu malých reaktorů schválí, budou o dodávky malých reaktorů soutěžit možná až čtyři výrobní firmy. Jednou z nich je Babcock & Wilcox, dodavatel jaderných reaktorů pro námořnictvo USA. Tato společnost připravuje návrhy stavby modulárních reaktorů s názvem mPower. Další firmou je NuScale, která se snaží prosadit na trh návrh reaktoru připravený ve spolupráci s univerzitou v Oregonu. Zájem o výrobu malých reaktorů zřejmě budou mít i Westinghouse a další výrobce jaderných zařízení, společnost Holtec.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku