Kanadský jaderný průmysl usiluje o spolupráci s Indií

Kanadský jaderný průmysl usiluje o větší podíl na zakázkách pro nové indické jaderné elektrárny. Připravovaná smlouva mezi Indií a Kanadou má tyto možnosti podpořit a rozšířit. Indie provozuje, vyvíjí a staví těžkovodní jaderné reaktory, s jejichž stavbou má Kanada velké zkušenosti.

Kanadský jaderný průmysl je pro ekonomiku země velmi významný, ročně přináší do státního rozpočtu prostřednictvím daní více než 1,5 miliardy kanadských dolarů. Počet pracovních míst u těchto podniků a jejich dodavatelů se odhaduje na 75 000. Hodnota exportu kanadských jaderných zařízení dosahuje ročně 1,2 miliardy dolarů. Kanadské podniky, zabývající se stavbou těžkovodních reaktorů typu CANDU a dodávkami potřebných zařízení, jsou sdruženy v organizaci OCI (The Organization of CANDU Industries). Její šéf, David Marinacci, nyní organizuje setkání představitelů indické jaderné energetiky s potenciálními dodavateli z Kanady.

Podle Marinacciho jsou kanadské podniky schopny podstatně rozšířit dodávky do Indie, která v současné době provozuje 18 těžkovodních tlakovodních reaktorů a dva varné reaktory o celkovém výkonu 4385 MWe, staví čtyři nové těžkovodní tlakovodní reaktory vlastní konstrukce o výkonu 700 MWe a plánuje tento počet v příštích letech zvýšit až o 40 dalších reaktorů různých typů. K výhodám těžkovodních reaktorů patří používání přírodního neobohaceného uranu, důležitá je i jejich potenciální schopnost zpracovávat i jiná štěpná paliva než uran.

Indie chce do roku 2020 dosáhnout celkové kapacity jaderných elektráren 20 000 MWe a do roku 2032 až 63 000 MWe. Indická jaderná energetika by měla do roku 2050 pokrývat 25 % spotřeby elektřiny v zemi. Indie vyvíjí i vlastní množivý rychlý reaktor a pracuje na využití thoriového palivového cyklu. V posledních letech tu jaderné elektrárny s lehkovodními reaktory typu VVER buduje ruský Atomstrojexport a připravují se dodávky lehkovodních reaktorů typu EPR (od společnosti Areva) a AP1000 (Westinghouse).

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku