Chile se připravuje na jadernou energetiku

Chile se připravuje na stavbu jaderných elektráren. Stavba první z nich má být zahájena v roce 2015. V únoru 2011 byla uzavřena dohoda s Francií o přípravě pracovníků nového odvětví chilské ekonomiky. Od roku 2012 získá ve francouzských jaderných elektrárnách zkušenosti 17 chilských expertů. Jaderné elektrárny pomohou uspokojit rostoucí poptávku po elektřině, která v Chile poroste z 60 TWh v roce 2009 na 140 TWh v roce 2030 a současně zastaví růst emisí skleníkových plynů.

V Chile vloni připravili plán rozvoje jaderné energetiky, který počítá se stavbou prvních čtyř bloků jaderných elektráren. Protože řeky na severu území Chile nemají dostatek vody k chlazení reaktorů, budou všechny bloky umístěny ve třech lokalitách na pacifickém pobřeží. Podle návrhu chilské Komise pro jadernou energetiku by každý blok měl mít výkon okolo 1100 MWe.

Jedna z možných lokalit je na severu země v regionu Agnofasta, kde je vyspělý důlní průmysl a relativně vysoká hustota osídlení. Další jaderná elektrárna se plánuje v regionu Coquimbo asi 300 km na sever od Santiaga. Má pokrýt spotřebu elektřiny na území severně od hlavního města Chile. Třetí elektrárna se má stavět v regionu El Liberatador 200 km jižně od Santiaga. Počítá se s tím, že by částečně nahradila tamější hydroelektrárnu, jejíž výkon klesne s klimatickými změnami regionu.

Stavba první jaderné elektrárny má být zahájena v roce 2015, všechny čtyři bloky mají být v provozu v roce 2030. Podle chilských ekonomů tak nebude třeba stavět tepelné elektrárny s 15 bloky, každý o výkonu 300 MWe. Ty by byly navíc zdrojem emisí skleníkových plynů, a to 238 milionů tun CO2 ročně.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku