Německo prý skoncuje s atomem do roku 2020

Už nyní však dováží hlavně jadernou elektřinu, dodávky přicházejí i z Rakouska

Kdy Německo skoncuje s atomovou energetikou a odstaví poslední jaderný blok? Bude to „zcela jistě“ do roku 2020, jak prohlásil v interview pro německý Süddeutsche Zeitung šéf berlínské centrály Ekologického ústavu a člen Komise pro reaktorovou bezpečnost Michael Sailer, nebo ještě dříve, jak se v médiích trumfují politici všech stran?

První důsledky tříměsíčního moratoria na provoz osmi německých jaderných bloků, jak o něm rozhodla hned po havárii v japonské Fukušimě kancléřka Merkelová, však naznačují, že splnit ambiciózní protiatomové cíle nebude snadné. „Většinou si tak dopady německého Ne jaderné energetice! nikdo nepředstavoval. Elektřina dovážená náhradou za odstavené atomové bloky totiž pochází z valné části z jaderných zemí Francie a Česka. Do Německa nyní teče proud i z Rakouska,“ napsal dnes Der Standard.

Nedostatek elektřiny vedoucí k růstu cen na trhu navíc postihne nejen Němce. Roční výpadek 40 TWh (miliard kilowatthodin) z reaktorů, které se podle německých zdrojů už nemají zapojit, pocítí všechny země, které byly doposud odkázány na dovoz německé elektřiny. Absence pouhých 8,2 % německé výroby proudu vyvolala v první řadě vzestup cen na energetických burzách a posléze nervozitu u sousedů závisejících na německých zdrojích.

Celkový německý přebytek exportu nad dovozem dosahující loni podle celoevropské organizace provozovatelů přenosových sítí ENTSO-E 15,8 TWh se totiž přes noc změnil v hluboký deficit. Nebezpečí hrozí i v Rakousku, jež loni od západního souseda dovezlo o 8 TWh více než do Německa vyvezlo, ve Švýcarsku (11,6 TWh), Lucembursku (4,8 TWh), Polsku (5,2 TWh) a Dánsku (3,8 TWh). Současný nedostatek elektřiny hasí Němci především importem jaderné elektřiny z Česka a Francie, který už loni převyšoval německý vývoz o celkem 23 TWh.

Po případném definitivním odstavení německé jaderné energetiky může být daleko hůř, zejména pro stabilitu evropské energetické sítě. Celkový výpadek více než 21 tisíc megawattů z atomových zdrojů dodávajících proud 24 hodin denně nedokáže dnes Evropa nahradit. Současná situace je tak prvním zátěžovým testem – evropské energetické sítě.

Další informace:

Kancléřka Angela Merkelová oznámila tříměsíční moratorium na provoz sedmi jaderných bloků spuštěných před rokem 1980. Ve skutečnosti dnes stojí osm reaktorů, z toho dva šlesvicko-holštýnské Brunsbüttel a Krümmel, už déle než rok.
Větrné zdroje, ujistil v rozhovoru pro podnikatelský list Handelsblatt šéf Svazu větrné energetiky Hermann Albers, by mohly v budoucnosti krýt přes 65 procent německé spotřeby proudu, a nahradit tak výpadek způsobený plánovaným odstavením německé atomové energetiky.Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku