Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2011

Odstavení vybraných německých JE

Kancléřka Angela Merkelová rozhodla o odstavení některých JE v zemi jako reakci na události v JE Fukushima Daiichi v Japonsku. V konečném důsledku to znamená, že Německo nyní dováží elektřinu ze sousedních zemí Francie a České republiky. V současnosti se jedná o cca 50 GWh denně, říká asociace energetického a vodního průmyslu BDEW, a to ze zemí, které vyrábí elektřinu z jaderných elektráren (Francie z cca 80 %). Dovoz elektřiny z Francie se zdvojnásobil v druhé polovině března 2011, říká BDEW. Německo byla tradičně zemí, která vyvážela elektrickou energii, hlavně do Holandska a Švýcarska, ale tento vývoz byl v současnosti prakticky zastaven. P. Merkelová po událostech na JE Fukushima rozhodla o odstavení jaderných bloků v Německu, které byly vyrobené před rokem 1980 (jednalo se o sedm reaktorů) na dobu tří měsíců na bezpečnostní revizi a další dva bloky byly toho času v plánované odstávce. Takže celkem chybí v síti 9 ze 17 normálně provozovaných jaderných výrobních bloků. Dále bylo uvaleno tříměsíční moratorium na současné vládní rozhodnutí ohledně možného prodloužení životnosti německých JE.

Prohlášení generálního ředitele MAAE

Generální ředitel MAAE p. Yukiya Amano prohlásil, že ve stínu událostí v JE Fukushima-Daiichi v Japonsku celosvětově vznikla potřeba posílit bezpečnost jaderných elektráren takovým způsobem, aby se riziko vzniku události významně snížila. P. Amano vydal toto prohlášení na konferenci zástupců 72 zemí, které se sešli ve Vídni na téma Konvence jaderné bezpečnosti (Convention on Nuclear Safety), která diskutovala národní zprávy k jaderné bezpečnosti, kterou musí každá země předložit. Přestože krize v Japonsku není ještě zcela vyřešena, tak je nutné již začít výměnu informací ohledně zkušeností a poučení, které nám události v Japonsku poskytují. Tyto události jsou takového charakteru, že jaderný průmysl nemůže zaujmout postoj,“nic se neděje“ („business as usual”). Pan Amano řekl, že “Striktní dodržování pevných mezinárodních standardů bezpečnosti a transparentnosti v dobrých i zlých časech je zásadní pro obnovení a udržování důvěry veřejnosti v jadernou energetiku“. Jakmile to situace dovolí, tak MAAE vyšle do Japonska tým expertů, aby podrobně ocenil aspekty této události, nejlépe formou peer review. Dále p. Amano řekl, že MAAE svolá konferenci na jadernou bezpečnost v termínu 20.-24. června 2011. Bude se zabývat bezpečnostními politikami a technickými záležitostmi, včetně zvýšení ochrany JE proti současnému působení několika rizik, připravenosti na dlouhodobé black-outy, zvýšení úrovně havarijního elektrického napájení a ochrany jaderného paliva v havarijních podmínkách.

Prohlášení předsedy WANO

Předseda WANO TC, p. Jong-shin Kim, současně CEO společnosti Korea Hydro and Nuclear Power, vydal 6.4.2011 prohlášení, že WANO a Korea je připravena poskytnout Japonsku potřebnou expertní i materiálovou pomoc na řešení situace v JE Fukushima Daiichi. Představitelé WANO a KHNP se mají setkat v Tokyu s vrcholným managementem TEPCO a se zástupci Japan Nuclear Technology Institute, aby prodiskutovali podrobnosti spolupráce mezi Koreou a Japonskem. Tato návštěva navazuje na dopis, který předseda WANO TC již poslal po zemětřesení 11.3.2011, kde WANO nabídlo svoji plnou podporu při restaurování provozu této jaderné elektrárny tam kde to bude možné, případně její uvedení do stabilního klidového stavu.

Další zemětřesení v Japonsku

Další velké zemětřesení zasáhlo severovýchodní pobřeží Japonska o síle 7,4 magnitude ve Čtv, 7.4.2011 23:30 hod japonského času. Zemětřesení vyvolalo vyřazení některých linek elektrické sítě a proto na JE Higashidori a přepracovatelském závodě na JP Rokkasho najely DG jako náhrada za ztrátu vnějšího napájení. Chlazení reaktorů 1.- 3. RB v JE Fukushima Daiichi pomocnými čerpadly bylo zachováno a toto zemětřesení nemělo na stav elektrárny žádný vliv. Po zemětřesení nedošlo k velkým vlnám tsunami a proto bylo varování před tímto rizikem posléze odvoláno. Na JE Onagawa došlo ke ztrátě dvou ze tří standardních linek vnějšího napájení. Týkalo se to tří reaktorových bloků, které jsou od 11.3.2011 odstaveny v chladném režimu. Chladicí systémy těchto bloků zůstaly v provozu po startu dieselgenerátorových stanic. Na ostatních JE nemělo zemětřesení vliv na stav technologických systémů bloků.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku