Atomové koncerny zmrazily přislíbené dotace

Příspěvky do německých ekologických fondů vyschly, chybějí peníze na zateplování
RWE se soudí kvůli odstavení reaktorů, má šanci na úspěch

Německé koncerny provozující celkem 17 jaderných bloků vyhlásily válku vládě. Média je obviňují, že nechtějí přispívat na energetický obrat nastartovaný kancléřkou Angelou Merkelovou po havárii v japonské Fukušimě. A kvůli tříměsíčnímu moratoriu na provoz nejstarších jaderných bloků čelí stát žalobě, kterou podala společnost RWE a jež má podle právníků značnou šanci na úspěch.

Loni na podzim se koncerny zavázaly odvést do státních ekologických fondů letos a napřesrok po 300 miliónech a další čtyři roky po 200 miliónech eur.. Z výnosů za tehdy dojednaný a novou energetickou koncepcí potvrzený delší provoz atomových bloků chtěla spolková vláda získat také 2,3 miliardy eur ročně v podobě daně z jaderného paliva.

Dohoda, příspěvky a výnosy z daně patří dnes minulosti. Koncerny E.on, RWE, EnBW a Vattenfall sice nadále odvádějí slíbené příspěvky, avšak pouze na blokovaný účet, potvrdil týdeník Spiegel. Do problémů se tak dostal kupříkladu program sanace budov. Počítal se 436 milióny eur plus půlmiliardou z ekologických fondů dotovaných právě atomovými koncerny.

Představa ministra dopravy, stavebnictví a urbanismu Petra Ramsauera navýšit potřebné zdroje na dvojnásobek tak nevypadá příliš reálně. Zvlášť když, jak poznamenal deník Handelsblatt, se už loni na podzim krátily prostředky uvolněné letos na program Stavět a sanovat pro energetickou efektivnost. Pro příští rok bude praktikující katolík Ramsauer zřejmě žádat o dodatečné zdroje, jež se však v úsporném státním rozpočtu budou hledat jen velice obtížně.

Tříměsíční moratorium a urychlení programu likvidace jaderné energetiky (Ausstieg) místo jejího delšího využívání staví energetiky do velice obtížné situace. Například koncern EnBW produkuje více než polovinu elektřiny v jaderných blocích. Do roku 2020 by měl podíl obnovitelných zdrojů zdvojnásobit na 20 procent, což znamená investice kolem osmi miliard eur. Peníze na tyto projekty, připomněl na valné hromadě společnosti její šéf Hans-Peter Villis, získá firma prodejem minoritních podílů v hodnotě 1,8 miliardy a úsporami. Její investiční program se už kvůli dani z jaderného paliva a odvodům do ekologických fondů omezil z původních 7,9 miliard na 5,1 miliardy eur, upozornil Handelsblatt.

Další informace:

Společnost RWE Power podala 1. dubna u kasselského soudního dvora proti nařízení hessenského dohlížecího úřadu z 18. března okamžitě zastavit provoz JE Biblis na tři měsíce. Blok A byl odstaven, blok B se nacházel v plánované odstávce. Podle právního názoru RWE Power neodpovídají důvody udávané spolkovou vládu § 19 Atomového zákona. Německé jaderné elektrárny plní platné bezpečnostní požadavky. Pro zastavení provozu neexistují právní předpoklady. Tímto krokem hájí RWE zájmy svých akcionářů.Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku