Dostavba Temelína nebude mít na ceny energií žádný vliv

Bez dostavby jaderné elektrárny Temelín by se zhoršila energetická bezpečnost ČR, tvrdí finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák, který odpovídal v on-line rozhovoru na dotazy čtenářů Hospodářských novin.

* HN: Jak využíváte situace, kdy se Německo odklání od jaderné energie? Počítáte s investicemi, které by společnosti ČEZ zvýšily dodávky elektřiny na německý trh?

Odstavení části německých jaderných elektráren má samozřejmě za následek to, že Německo musí dovážet elektrickou energii ze zahraničí. Nelze však ze dne na den postavit nové elektrárny. Právě proto dochází k tlaku na ceny elektřiny, které je k dispozici omezené množství. ČEZ v současnosti realizuje intenzivní investiční program do obnovy svých uhelných elektráren v ČR a do stavby plynové elektrárny v Počeradech. Elektrárny budujeme primárně pro potřeby českého trhu. Možné přebytky mohou být obchodníky s elektřinou exportovány.

* HN: Jaká je budoucnost firmy ČEZ na českém trhu? Myslíte si, že ČEZ ztrácí dominanci na trhu kvůli menším firmám, které mohou nakupovat energii v menším objemu, a tudíž nabízejí zákazníkovi levnější produkt?

Na rozdíl od menších konkurentů si ČEZ Prodej nemůže dovolit jít do rizika, že prodá elektřinu, kterou nemá ještě nakoupenou, a doufat, že v momentě dodávky ji koupí pod cenou, kterou zákazníkovi nabídl. Pokud vydrží současné ceny elektřiny, může se několik menších firem právě z toho důvodu dostat do velmi svízelné situace.

* HN: Proč nezasáhl regulační úřad do výkupních cen elektřiny ze sluneční energie v okamžiku, kdy každý investor věděl, že je velmi výhodné investovat do solárních elektráren, a zároveň je to velmi nevýhodné pro stát?

ČEZ Distribuce je jedním z regulovaných subjektů, a proto je obtížné hodnotit práci regulátora. V tomto případě však musím konstatovat, že Energetický regulační úřad upozorňoval na hrozící nebezpečí jako jeden z prvních. Jeho možnosti úpravy výkupních cen byly však omezené zákonem a změna zákona vždy trvá nějakou dobu. Jakmile to legislativa umožnila, regulační úřad ihned reagoval. Je možná málo známo, že český regulační úřad je v Evropě hodnocen jako špičkové pracoviště, kam se jezdí učit i regulátoři z jiných zemí západní Evropy.

* HN: Jaká je zisková marže vašich konkurentů v západní Evropě? Myslíte si, že je firma ČEZ schopna udržet, nebo dokonce i zvýšit svou ziskovou marži v následujících letech?

Zisková marže není jedna. Záleží na segmentu podnikání v energetice a rovněž na portfoliu zdrojů jednotlivých firem (tedy na palivech, která potřebují pro výrobu elektřiny). Průměrná marže společnosti ČEZ je vyšší ve srovnání s konkurenty hlavně z důvodu vysokého podílu jaderných zdrojů, které mají nižší provozní náklady než zdroje uhelné. Navíc nepotřebují k provozu povolenky CO2. Je těžké předpovídat budoucnost v horizontu desítek let. V kratším horizontu je udržení ziskovosti nad úrovní konkurence reálné a pomůže tak financovat nejen obnovu dožívajících zdrojů, ale také další rozvoj.

* HN: Proč se dostavuje Temelín, když většina energie stejně putuje do zahraničí? Je pravda, že dostavba v podstatě zdraží energie?

Při dostavbě Temelína se díváme za horizont roku 2020, kdy bude situace jiná, než je dnes. Některé staré uhelné zdroje dožijí a bude třeba je nahradit novými. Temelín se jeví ve světě regulace CO2 jako nejlepší varianta. Spotřeba elektřiny též dlouhodobě roste a v horizontu deseti, patnácti let bude vyšší než dnes. Taková situace by bez dostavby nového zdroje byla velmi obtížná z hlediska energetické bezpečnosti ČR. Cena energií se tvoří na trhu střední Evropy a dostavba Temelína na ni nebude mít žádný vliv.

Zdroj: Hospodářské noviny

zpět na úvodní stránku