Klaus v Hamburku: Stop jaderné energii je populismus

Rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energetiky je iracionální a populistický krok. Při své návštěvě Hamburku to řekl český prezident Václav Klaus. Politiky a ekonomy, kteří dokážou odhadnout jeho dopady na ceny elektřiny v Česku za deset let, označil prezident za génie. „Toto rozhodnutí je zcela iracionální,“ uvedl Klaus při zahájení Německočeského hospodářského fóra v Hamburku k záměru německé vlády vyřadit z provozu všechny jaderné elektrárny v zemi do roku 2022. „Němci jsou normálně racionální lidé, ale tomuhle nerozumím,“ dodal prezident a zdůraznil, že Česká republika hodlá nadále jadernou energii využívat.

„Já to považuji za naprosto nerozumný, populistický krok na německé straně. Je to jistá politická bezradnost a mě to strašlivě zlobí,“ řekl Klaus později ČTK a Českému rozhlasu.

Premiér Petr Nečas při nedávné návštěvě Drážďan uvedl, že podle předběžných odhadů české vlády odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší po roce 2022 cenu elektřiny v Česku o 30 procent. Takové zdražení by podle něj však nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například dostavbou jaderné elektrárny Temelín. „Já obdivuji některé naše ekonomy a politiky, že přesně vědí, kolik zastavení jaderné energetiky za deset let ovlivní cenu v České republice. To mě jako ekonoma fascinuje, to jsou géniové,“ poznamenal Klaus.

Zdroj: MF Dnes

zpět na úvodní stránku