Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2011

Italská veřejnost odmítla obnovení využívání jaderné energetiky

Veřejnost v Itálii rozhodla v rámci referenda o odmítnutí návrhů zákonů, které prosazoval ministerský předseda Sylvio Berlusconi o obnovení využívání jaderné energetiky v Itálii. K referendu se dostavilo o minulém víkendu 57 % voličů a z nich více než 90 % volilo proti návratu Itálie k využívání jaderné energetiky. Aby bylo referendum platné, tak bylo potřeba, aby se dostavilo 50 % plus 1 – a to bylo splněno. Demokratická strana označovala v pondělí tento výsledek jako „mimořádný“ a „historický“, „Itálie zamítla jadernou energetiku na svém území stejně jako to udělala již před 25 roky“. Premiér Berlusconi řekl, že „jestli se tak významné množství lidí účastnilo referenda, tak jeho výsledky není možné ignorovat. Parlament a vláda musí vzít výsledky referenda jako závazné“. Vláda nyní musí vypracovat novou strategii, jenž bude založená hlavně na využívání obnovitelných zdrojů a na zvýšení efektivity využívání energií.

Dohoda Číny a Kazachstánu

Čína a Kazachstán uzavřely dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů, včetně solárních a větrných elektráren. Obě země také zajistí „hladký” průběh výstavby navrhovaného rozšíření přeshraničního ropovodu. Kazachstán vlastní asi 3 % světových ropných rezerv. Obě strany se dohodly na spolupráci v oblasti energetiky, zdrojů, technologií a zdravotnictví. V průběhu dalších tří let s cílem snížit v bilaterálním obchodování počet dolarových transakcí se obě země také dohodly na vzájemné výměně obchodů v místních měnách v hodnotě 1 miliardy USD. Letos zahájí Kazachstán dodávky uranových tablet do Číny. Čínská skupina Guangdong Nuclear Power Group rozšíří podle únorových dohod spolupráci v oblasti jaderné energetiky s Kazachstánem. Na státní návštěvě (Kazachstán, Rusko, Ukrajina) se čínský prezident Hu dohodnul s Nazarbayevem na zdvojnásobení bilaterálních obchodů na 40 miliard USD do roku 2015.

Revize návrhů nového reaktoru Westinghouse

Westinghouse Electric Co. předložila revize návrhů nového jaderného reaktoru jadernému dozoru NRC. Jednalo se zejména o vysvětlení a drobné úpravy, které neovlivní bezpečnost reaktoru AP1000. Westinghouse má smlouvy na výstavbu tohoto nejnovějšího reaktoru ve státě Georgia, na Floridě a v Jižní Karolíně. Jeho použití zvažovaly i elektrárny v Alabamě a Severní Karolíně. Minulý měsíc zástupci NRC uvedli, že Westinghouse nesprávně namodeloval potenciální zátěže na několika bezpečnostních zařízeních, včetně betonovo-ocelové stínící budovy, která chrání reaktor.

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku