Evropa otestuje svou jadernou energetiku

Po událostech v japonské Fukušimě v letošním březnu některé evropské země přehodnotily svůj postoj k jaderné energetice, jejich podpora jádra je nicméně nadále vysoká. Mnoho zemí hodlá pokračovat s novými projekty, k nim patří i Česká republika, Slovensko, Polsko. Některé země novou výstavbu sice pozdržely, politici jsou však jádru stále nakloněni. Velká Británie a Francie hodlají na jadernou energetiku spoléhat i v budoucnu.

Opačným případem je Německo, které hodlá svoje jaderné elektrárny uzavřít do roku 2022. Dlouhodobým odporem k jaderné energetice se netají Rakousko, protijaderným náladám veřejnosti se přizpůsobila švýcarská vláda. Itálie odložila referendum o obnoveném programu výstavby jaderných elektráren na neurčito.

Elektřinu vyrobenou z jádra využívají ale i ty evropské země, které nejsou jaderné energetice přímo nakloněny a. Například Itálie v posledním období importovala více než 11 procent své roční spotřeby elektrické energie, a to hlavně z francouzských jaderných elektráren. Rakousko mělo čistý deficit okolo sedmi procent, který pokrývaly i české jaderné elektrárny.

Jaderná energetika je významná i pro španělskou ekonomiku, čtvrtou největší v EU. Jaderné elektrárny tu vyrábějí pětinu spotřebované elektřiny. Tyto zdroje ve Španělsku obstály i při květnovém zemětřesení, které bylo největší za posledních 50 let.

Evropská unie dosáhla v květnu politické dohody o zátěžových testech jaderných elektráren v Evropě. Mají se týkat všech 143 jaderných bloků. Začnou nejpozději v červnu, konečné výsledky by měly být v dubnu příštího roku. Součástí testů budou i zkoušky odolnosti reaktorů vůči útokům teroristů a vlivům přírodních katastrof. Jaderné elektrárny mají obstát při takových hrozbách, jako jsou lesní požáry a velké dopravní nehody v jejich okolí, nebo při ztrátě připojení k elektrické síti.

Některé země již uskutečnily prověrky všech svých jaderných elektráren s cílem dále snížit rizika možné havárie. Například britský jaderný dozor podrobně prověřil všechny vlivy včetně silného zemětřesení a vln tsunami a uvedl, že britské jaderné elektrárny jsou naprosto bezpečné. Britská vláda v květnu tohoto roku uvedla, že plány na stavbu nových jaderných elektráren mohou pokračovat a všechny jaderné elektrárny mohou vyrábět elektřinu i nadále.

Také švýcarský dozor uvedl, že všech pět švýcarských jaderných elektráren je provozně bezpečných. Švýcarská vláda se ale rozhodla doporučit parlamentu, aby byl jejich provoz v příštích letech postupně ukončen. Podle švýcarských energetických společností by se tak tato země mohla stát závislá na dodávkách elektřiny ze zahraničí.

Údaje o reaktorech v evropských zemích, které provozují jadernou energetiku (země EU, Švýcarsko a východní Evropa)Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku