Jordánsko vybírá dodavatele jaderné elektrárny

Jordánsko vybírá dodavatele své první jaderné elektrárny. Seznam potenciálních uchazečů o dodávku reaktoru o výkonu 1000 MW byl zúžen na tři firmy. Jordánské úřady však současně uvažují o stavbě další jaderné elektrárny s pětkrát vyšším výkonem. Podle ministra energetiky Khaleda Toukana jde o součást plánů země pokrýt v příštích 25 letech až 60 procent rostoucí spotřeby elektřiny až ze čtyř jaderných reaktorů.

Jordánské úřady pro další kolo jednání o dodavateli reaktoru III. generace pro první jordánskou jadernou elektrárnu vybraly tři firmy. Jde o kanadského výrobce reaktorů Candu AECL, ruský Atomstrojexport a společný podnik francouzské Arevy a japonské Mitsubishi Heavy Industries.

Vládní činitelé v Ammánu doufají, že jaderná energetika sníží náklady na výrobu a dodávky elektřiny, na které se nyní v zemi vynakládá až pětina hrubého domácího produktu. Jaderná energetika má také pomoci zajistit dostatek pitné vody z odsolovacích zařízení.

Stavba jaderných reaktorů je pro Jordánsko velmi důležitá. Navrhovaný druhý jaderný reaktor o výkonu 5000 MW má pomoci pokrýt spotřebu jaderné energie co nejdříve. Obě jaderné elektrárny budou již v roce 2020 pokrývat spotřebu země ze 60 procent.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku