Litva si vybrala reaktor od Hitachi GE

Ministerstvo energetiky Litvy oznámilo, že v soutěži o dodávku jaderné elektrárny zvítězila nabídka konsorcia Hitachi GE. Nová jaderná elektrárna by měla dodávat elektřinu v roce 2020. Podle ministerstva byla zvolená nabídka finančně nejvýhodnější. Jaderná elektrárna bude umístěna u města Visaginas, zhruba 160 kilometrů severovýchodě od hlavního města Litvy.

Kontrakt na výstavbu nové litevské jaderné elektrárny má být podepsán v závěru letošního roku. Japonsko-americká společnost Hitachi GE dodá nový varný reaktor III. generace (ABWR) o výkonu 1300 MW. Litva má nedostatek elektřiny a je zcela závislá na dovozu poté, co musela uzavřít své dva reaktory postavené za sovětské éry podle dohody k přistoupení k EU.

Japonsko-americký projekt dostal přednost před konkurenční nabídkou americké společnosti Westinghouse, dceřiné firmy japonské Toshiby, pro svoji finanční výhodnost. Westinghouse nabízela svůj nejmodernější tlakovodní reaktor AP1000. Výše kontraktu nebyla oznámena, v předběžných kalkulacích se náklady odhadovaly na tři až 5 miliard eur.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku