Francouzi vyvíjejí podmořskou atomovou elektrárnu

První reaktor Flexblue spustí v roce 2017 nedaleko normandského Cherbourgu

Nehrozí mu teroristické útoky ani pád dopravního či jiného letadla. Nehne s ním zemětřesení ani vlna tsunami. Neexistují větší technické problémy při jeho konstrukci ani výstavbě. Tak se jeví jaderný reaktor Flexblue, který vyvíjejí konstruktéři z francouzské společnosti DCNS.

Využijí přitom zkušeností získaných z projektování, stavby a údržby francouzských ponorek i povrchových vojenských plavidel. První podmořský jaderný blok,ocelový válec o délce kolem 100 a průměru 15 metrů, spustí DCNS na mořské dno do hloubky sto metrů nedaleko střediska francouzského vojenského námořnictva, normandského Cherbourgu. První elektřinu přivede podmořský kabel do francouzské sítě v roce 2017.

Francouzská společnost odhaduje poptávku po reaktorech Flexblue v nejbližších dvou desetiletích na dvě stovky. Nová technologie je určena především pro rychle se rozvíjející země, ostrovní státy a vzdálené aglomerace. Je vhodný pro lokality se 100 tisíci až miliónem obyvatel. Elektrický výkon zařízení, jež je už konstrukčně hotové a dolaďují se jen detaily vnějšího designu, se bude pohybovat mezi 50 a 250 megawatty.

„Technicky není výstavba podmořských atomových bloků složitá,“ prohlásil šéf oddělení společnosti DCNS pro civilní jadernou energetiku André Kolmayer. „Problémem může být veřejná a psychologická přijatelnost podmořské atomové elektrárny. Taková představa jistě může vyvolávat obavy,“ citoval Kolmayera rakouský deník Der Standard.

„Zájem o malé reaktory má dva důvody. Umožňují zemím, které nedisponují jaderným průmyslem, využívat výhod atomové technologie, aniž by musely budovat nákladnou infrastrukturu nezbytnou pro výstavbu a provoz tradičních velkých jaderných bloků a připravovat potřebné odborníky. Reaktory Flexblue lze instalovat ve vzdálených a těžko dostupných místech, kde by výstavba velké jaderné elektrárny stála neúměrně mnoho,“ dodává šéf výzkumu ve Fondu pro strategické studie a autor Světového nukleárního atlasu Bruno Tetrais.

Další informace:

Námořní bezúdržbové jaderné elektrárny testuje Rusko. V petrohradském Baltském závodě spustili na vodu 30. června první speciální plavidlo, na něž nyní instalují energetické zařízení – dva jaderné reaktory o výkonu 35 MW každý. Do roku 2015 hodlá Rosatom postavit sedm takových elektráren určených i na odsolování mořské vody.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku