V energetické nouzi pomůže Němcům Rakousko

ČEPS: Dojde-li v Německu k black-outu, sousední soustavy se odpojí

Jednorázové odstavení osmi německých atomových bloků o celkovém výkonu 8281 megawattů znamená zejména v zimních měsících vážnou hrozbu pro stabilitu tamní energetické soustavy. Spolková síťová agentura v Bonnu proto vyjednala se sousedním Rakouskem dohodu, že v případě, kdy kvůli bezvětří nebo zatažené obloze nebudou větrné a solární parky vyrábět, poskytnou výpomoc rakouské tepelné elektrárny.

O testování tohoto scénáře informoval vídeňský deník Der Standard: „Energetické společnosti Verbund, EVN a Wien Energie ujistily, že potřebný proud v případě nouze dodají. Poskytnou ho čtyři elektrárny, které kvůli vysokým provozním nákladům stojí anebo běží jen občas,“ napsal list.

„Rakouští výrobci vycítili příležitost prodat kapacitu bloků, z ekonomických důvodů neprovozovaných, Německu i jako stand-by zálohu. Cena by nejspíš obrážela stálé náklady nekonkurenceschopných elektráren a v případě aktivace i variabilní náklady, které jsou rovněž nejvyšší,“ vysvětluje expert společnosti ČEPS Miroslav Vrba.

Rozhodující část z celkem 1075 MW připadá na tepelné bloky koncernu EVN Theiss a Korneuburg (785 MW), zbytek napůl na menší Neudorf-Werndorf-2 (Verbund) a Donaustadt-1 (Wien Energie). Od počátku příštího roku může vypomoci Němcům také 800megawattová paroplynová elektrárna ve štýrském Mellachu, která nyní běží ve zkušebním provozu. Vše zaplatí zákazníci v Německu, i kdyby z Rakouska nepřišla ani kilowatthodina,“ poznamenává Der Standard.

„Němci potřebují na jihu zhruba 2000 MW v roztočených strojích, aby tamní část sítě nekolabovala. Část tohoto výkonu získají ze starých neprovozovaných bloků, kterým bylo prodlouženo povolení, i když nesplňují například ekologické požadavky,“ dodává Vrba a připomíná:

„Budou-li němečtí provozovatelé přenosových soustav sami zvládat problémy, nemělo by se to u nás nikterak projevit. V případě, že by v německých sítích došlo k problémům, jsme, stejně jako naši kolegové ze sousedících přenosových soustav, připraveni jim pomoci v rámci platných dvojstranných dohod. Pokud by přesto došlo k black-outu a sousední soustavy by se odpojily, jsme připraveni pomoci postižené oblasti s obnovou standardního provozu.“

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku