Jaderná energetika by Austrálii přinesla nová pracovní místa

Rozvoj jaderné energetiky by Austrálii přinesl mnoho nových pracovních míst. Podle studie Australia´s Nuclear Power Workforce 2020–2050 nabízí toto odvětví mnoho příležitostí pro více než 40 různých povolání a může v něm pracovat až 55 tisíc lidí. Austrálie je velkým světovým exportérem uranu, ale k využití jaderné energie pro výrobu elektřiny se dosud neodhodlala.

Studie nabízí tři různé scénáře využití jaderné energie v zemi, které zahrnují vybudování jaderných elektráren s celkovým výkonem 12 až 50 GW v období let 2020 až 2050. Předpokládá se, že hlavní stavební práce by se měly uskutečnit v letech 2030 až 2045. I když by šlo o dodávky energetických zařízení „na klíč“ od zahraničních dodavatelů, možností subdodávek pro australské firmy by bylo mnoho.

Již dnes pracuje v australském odvětví těžby uranu a v souvisejících službách – včetně vědecké expertízy, dohledu apod. – více než 2000 lidí. Jaderná energetika by mohla tento počet značně rozšířit, a to podle jednoho ze scénářů až o 37 tisíc pracovníků. Pro australskou ekonomiku by to byl cenný přínos.

Australské zásoby uranu patří k největším na světě, jejich podíl na celosvětových zásobách se odhaduje na 23 procent. Při výrobě elektřiny ale Austrálie téměř z 80 procent spoléhá na spalování uhlí, a to se všemi negativními důsledky, především v šíření emisí skleníkových plynů.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku