Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2011

Siemens odchází od jaderné energetiky

Německá inženýrská společnost Siemens odchází od jaderné energetiky. CEO p. Peter Loescher to řekl dne 18. září 2011 týdeníku Der Spiegel. P. Loescher toto rozhodnutí zdůvodnil jasnou německou pozicí vůči jaderné energetice. Skupina Siemens měla od roku 2009 uzavřeny dohody s ruským Rosatomem na budoucí společný vývoj a výrobu zařízení pro nové jaderné elektrárny. Konkrétně se jednalo o společný vývoj ruského tlakovodního reaktoru nové generace, který by konkuroval projektu EPR firmy Areva. V roce 2009 se Siemens oddělil od společného podniku s francouzskou Arevou SA, ale nová dohoda s ruskou stranou byla brzděna právním sporem s Arevou o využívání společného know-how. Tento spor byl ukončen v květnu 2011 s tím, že Siemens souhlasil zaplatit Arevě částku 648 mil. EUR po rozhodnutí arbitrážního soudu Mezinárodní obchodní komory za nedodržení smluvních podmínek společného podniku. Po fukušimských událostech se rozhodlo Německo do roku 2022 odejít od jaderné energetiky a toto ovlivnilo strategii firmy Siemens. Pan Loescher v rozhovoru řekl, že Siemens bude dál spolupracovat s Rosatomem, ale pouze na konvenčních technologiích, ne na jaderných.

Postoj nového japonského premiéra k jádru

Japonský deník „The Japan Time“ zveřejnil pozici nového japonského ministerského předsedy Yoshihiko Nody v otázce jaderné energetiky, kterou se chystal přednést na blížící se Konferenci OSN. Pan Noda bude uplatňovat jinou politiku, než jeho předchůdce Naoto Kan, který ve světle fukušimské krize prosazoval snížení energetické závislosti na jaderné energetice. Nový ministerský předseda říká, že Japonsko nezbytně potřebuje jadernou energetiku a bude se snažit zajistit nejvyšší úroveň její provozní bezpečnosti. Co se týká Fukushimy, tak bude provedena důkladná analýza příčin proč došlo k této události a její výsledky budou zveřejněny. Prioritou japonské vlády bude zvýšení jaderné bezpečnosti všech jaderných zařízení v Japonsku v souladu s celosvětovým trendem v po-fukušimském období. Japonsko se také zaměří na rozvoj a prosazování OZE a dekontaminaci a obnově území v oblastech poškozených zemětřesením a vlnami tsunami.

Mezinárodní program hodnocení projektů nových jaderných reaktorů

Vrcholní představitelé jaderných dozorů a expertů z jaderné energetiky se sešli 15.-16. září 2011 v Paříži na konferenci, která shrnula dosavadní výsledky mezinárodního programu hodnocení projektů nových jaderných reaktorů (Multinational Design Evaluation Programme - MDEP) a kde byly probírány otázky budoucí globální jaderné bezpečnosti. Pan Luis E. Echávarri, generální ředitel OECD Nuclear Energy Agency (NEA) představil současný vývoj způsobů posuzování jaderné bezpečnosti nových projektů a konvergence používaných praktik jadernými dozory. Další z významných účastníků p. André-Claude Lacoste, předseda francouzského jaderného dozoru ASN, zdůraznil přínosy a přidanou hodnotu, kterou jim přináší účast v tomto programu. Dále zde byly zveřejněny výsledky z pracovních skupin posuzujících projekty EPR (Areva) a AP1000 (Westinghouse), měření a regulaci, řízení bezpečnostních systémů, kódy a standardy a kontrolní systémy dodavatelů. Diskusí se účastnili i členové pracovní skupiny CORDEL (WNA).

Zdroj: Překlady ze sítě NucNet, Zbyněk Grunda

zpět na úvodní stránku