GE a Hitachi chtějí v Polsku stavět jadernou elektrárnu

Japonsko-americká firma GE Hitachi chce uspět s nabídkou výstavby varného jaderného reaktoru v Polsku. Zúčastní se proto tendru, který organizuje polská energetická společnost Polska Grupa Energetyczna (PGE). K nabídce sdruží síly s nadnárodní stavební firmou Fluor, která působí i v Polsku.

Nabídkové řízení na výstavbu polské jaderné elektrárny má začít koncem letošního září a skončit v polovině roku 2013. GE Hitachi chce uspět s nabídkou varného reaktoru typu ESBWR. Skupina Fluor bude mít na starosti inženýrskou a stavební část projektu. GE a Fluor už spolu spolupracovaly například na výstavbě jaderné elektrárny Fermi 2 v USA, která byla uvedena do provozu v roce 1988.

K výhodám skupiny Fluor patří také to, že má stavební podnik v Polsku. Ve městě Gliwice tu vlastní stavební základnu se 300 zaměstnanci. Očekává se, že s Fluorem bude na výstavbě spolupracovat zhruba 150 dodavatelů, především polských firem.

GE Hitachi by ráda zopakovala úspěch, kterého dosáhla v sousední Litvě. V srpnu letošního roku tu zvítězila ve výběrovém řízení a jako strategický investor dodá varný reaktor typu ABWR o výkonu 1300 MWe do elektrárny, která má být vybudována u města Visaginas. GE se také účastní soutěže o výstavbu čtvrtého bloku finské elektrárny Olkiluoto, kam chce dodat reaktor typu ESBWR.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku