Jordánsko začne v roce 2013 těžit uran

Jordánsko začne v roce 2013 těžit uran a do roku 2019 vyrábět elektřinu v jaderné elektrárně. Uvedl to v polovině letošního září jordánský ministr energetiky a nerostných zdrojů Khalid Toukan. Jaderná energetika má pomoci snížit velkou závislost země na dovozu energie ze zahraničí. S pomocí jádra se by se tu mohl řešit i dlouholetý nedostatek pitné vody, a to její výrobou odsolováním mořské vody.

Jordánsko-francouzská těžební společnost, společný podnik francouzského gigantu Areva a jordánské vlády, zahájí těžbu uranové rudy ve střední části Jordánska již v roce 2013. Zásoby uranu se tu odhadují na 65 000 až 70 000 tun. Další tisíce tun uranu mohou být využity z ložisek poblíž jordánsko-irácké hranice.

Jordánsko také plánuje postavit první jadernou elektrárnu. Pro její výstavbu již bylo vybráno předpokládané místo poblíž města Mafraq, 40 kilometrů severovýchodně od hlavního města Ammánu. Jordánsko v této souvislosti dostalo nabídky od předních světových dodavatelů – francouzské Arevy, japonské Mitsubishi, ruského Atomstrojexportu a kanadské AECL. Země také s mnoha zeměmi světa uzavřela mezivládní dohody o společném rozvoji využívání jaderné energie.

Země nyní dováží až 98 procent energie – spoléhá zejména na zemní plyn ze sousedního Egypta. Výdaje na tyto účely pohlcují 22 procent HDP a poptávka po elektřině v zemi stále stoupá, ročně o 6 procent. Dovoz další energie je drahý a její dodávky jsou v nestabilním regionu navíc velmi nejisté.

Jordánsko potřebuje také nové zdroje pitné vody, třetinu očekávané poptávky po vodě nebude schopno pokrýt již v roce 2020. Podle ministra Toukana lze tento problém řešit jen odsolováním mořské vody, což je však velmi náročně na spotřebu energie. Nutné jsou tedy spolehlivé zdroje výroby elektřiny s nízkými provozními náklady, což paří k přednostem právě jaderné energetiky.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku