Areva postaví nový závod na obohacování uranu v USA

Francouzský státní podnik Areva získal licenci na vybudování nového závodu na obohacování uranu v americkém státě Idaho. Závod vybavený novou technologií obohacování uranu pomocí centrifug bude zásobovat jaderným palivem všech 104 reaktorů, které nyní v USA vyrábějí elektřinu.

Nový závod Arevy „Eagle Rocks“ poblíž Idaho Falls v hodnotě tří miliard dolarů by měl dodávat palivo do elektráren již v roce 2014. Areva však zatím neoznámila, kdy zahájí stavební práce. Kapacita závodu pokryje zhruba jednu čtvrtinu potřeby americké jaderné energetiky. Areva již dříve získala na jeho vybudování vládní garanci na úvěr ve výši dvou miliard dolarů od amerického ministerstva energetiky.

Konkurentem Arevy na americkém trhu jaderného paliva je společnost Urenco, která nedávno uvedla do provozu nový závod na obohacování uranu v Novém Mexiku. Této společnosti regulátor povolil postupně zdvojnásobit jeho kapacitu. Další nový závod na obohacování uranu vybuduje v jižní části státu Ohio společnost USEC, která také usiluje získat vládní garanci na úvěr pro výstavbu. USEC doufá, že pokryje až třetinu poptávky amerických jaderných elektráren po jaderném palivu.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku