Kazachstán zvyšuje tempo rozvoje těžby uranu

Kazachstán zvyšuje tempo rozvoje těžby nerostných surovin. Týká se to i uranu, v jehož těžbě je v poslední době světovou jedničkou. Kazachstán nyní dodává na světový trh 33 procent vytěženého uranu, tj. více než Kanada s 18% podílem a Austrálie s11 procenty. Zásoby uranu v této středoasijské zemi se odhadují 1,5 miliónu tun.

Ještě před dvěma lety byl v těžbě uranu Kazachstán za Austrálií a Kanadou na třetím místě. V letošním roce od ledna do září tato země vytěžila 13 957 tun uranu, což o 11 procent více než ve stejném období před rokem. Zisky státní důlní společnosti Kazatoprom se zvýšily meziročně o 72 procent. Kazatoprom se kromě těžby uranu zabývá také těžbou vzácných prvků, výrobou jaderného paliva pro energetiku a výrobou mnoha speciálních zařízení pro daný obor.

Pokud se podaří naplnit plány výstavby desítek nových jaderných elektráren v Číně a v Indii, nebude mít kazašský exportér uranu nouzi o poptávku. Šéf Kazotopromu odmítl jakékoliv pochybnosti o příznivé budoucnosti firmy. Letošní události v japonské Fukušimě však ovlivnily cenu uranu – ze 70 dolarů za libru poklesla až na 49 dolarů za libru, v listopadu ale znovu vzrostla na 55 dolarů za libru.

Kazachstán nechce zůstat u pouhé těžby, usiluje rozvinout i vlastní výrobu jaderného paliva. V listopadu uzavřel dohodu s Francií o výstavbě závodu na jaderné palivo v Kazachstánu jako společný podnik francouzské Arevy a Kazatopromu, který bude dodávat jaderné palivo na asijský trh. Kazatoprom se také snaží získat podíl v největším ruském podniku na zpracování uranu na Urale UIEP. Šéf ruského Rosatomu Sergej Kirijenko nedávno uvedl, že očekává zahájení nové fáze spolupráce s Kazatopromem již v roce 2012.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku