Atomový proud zachraňuje Rakousko

Každá desátá spotřebovaná kilowatthodina přiteče z jaderných elektráren
Někdejší exportér je už deset let čistým dovozcem proudu

Bez svých atomových sousedů by se rakouská energetika neobešla. Každý rok přiteče do alpské republiky na 20 terawatthodin (TWh, miliard kWh) elektřiny. Kolem 60 procent pochází z Německa a jedna třetina z Česka, zbylá zhruba miliarda kilowatthodin z jaderného Maďarska a Slovinska.

Plnou čtvrtinu fyzikálního importu představuje proud z jaderných reaktorů. V německém mixu do konce loňského roku tvořily atomové zdroje 25 a v českém dokonce 33 procent. V Rakousku se tedy spotřebuje za rok 3 TWh německé a více než 2 TWh české jaderné elektřiny. Tento poměr se v posledním desetiletí příliš nemění a spíše roste.

Dokládá to vývoj za deset měsíců letošního roku. Z Německa přiteklo 10,5 TWh, z Česka dokonce rekordních 7,7 TWh elektřiny. Regulační úřad E-Control se obává, že kvůli suchému listopadu se letošní katastrofální bilance ještě zhorší.

Už nyní vykazuje výroba ve vodních zdrojích výpadek oproti loňsku šest a oproti předloňsku dokonce devět terawatthodin. Za celý rok se čeká propad kolem 20 procent. Voda přitom představuje pilíř rakouské energetiky a na celkové domácí produkci proudu se podílí třemi pětinami.

Trn z paty nevytrhnou zřejmě ani obnovitelné zdroje. Jejich výroba od startu v roce 2000 rychle rostla, od roku 2007 však stagnuje na úrovni dvou terawatthodin. Rakousko deklarující se jako průkopník přechodu k obnovitelným zdrojům dokonce podle statistik Globální rady pro větrnou energetiku (GWEC) neuvedlo v roce 2009 žádnou větrnou turbínu a jejich instalovaný výkon ještě nepřekročil hranici tisíce megawattů. Kromě dovozu elektřiny, mj. atomové, tak energetiku zachraňují plynové zdroje a parní elektrárny spalující polské kamenné uhlí, jež zhoršují rakouskou bilanci emisí skleníkových plynů.

Další informace a tabulka:

„Rakousko se dokáže do roku 2015 zbavit dovozu atomové elektřiny. Vytvořili jsme pro to nyní rámcové podmínky: parlament schválil zákon o ochraně klimatu a o ekologické elektřině. Jsou to konkrétní kroky pro to, abychom se atomovou elektřinou vypořádali do roku 2015.“
Ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich, Der Standard (
http://derstandard.at/1308680205163/Atomstromgipfel-Noch-kein-Aus-fuer-Atomstrom-Import)

„Fyzice neporučíme. Dokud jsou v Evropě v provozu atomové elektrárny, budeme mít v síti atomový proud. Neexistuje žádný filtr. Fyzikálně to lze udělat jen tak, že bychom přerušili všechna přeshraniční vedení. Oněch 20 TWh, které k nám přitečou ze zahraničí v důsledku výkyvů dodávek domácích zdrojů – je to téměř 30 procent domácí spotřeby –, bychom museli nahradit novými zdroji. Bavíme se tu o dvou desítkách nových dunajských vodních elektráren.“
Šéf polostátního energetického koncernu Verbund Wolfgang Anzengruber, Kurier (
http://kurier.at/wirtschaft/3921059.php)Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku