V Německu vybudují nové tepelné elektrárny na místě dosavadních jaderných

Německý ministr hospodářství Philipp Rösler uvedl při návštěvě energetické burzy v Lipsku, že podle jeho představ budou postaveny na místě jaderných elektráren, které mají být uzavřeny do roku 2022, nové elektrárny tepelné spalující fosilní paliva. Důvodem je potřeba nahradit chybějící kapacity zdrojů elektřiny.

Rösler, který je také německým vicekancléřem, předpokládá, že se tak výhodně využijí přípojky na energetickou síť. Ty jsou u jaderných elektráren vybudovány. Rösler dodal, že o tom, zda nové elektrárny budou spalovat uhlí nebo plyn, rozhodne trh, tedy i kalkulace výsledné ceny elektřiny.

Německo již staví nové tepelné elektrárny s celkovým výkonem 10 GW, které budou uvedeny do provozu v roce 2013. Aby byla uspokojena poptávka po elektřině, země bude potřebovat dalších 10 GW výkonu.

Německo může využít nabídky Ruska, které nabídlo pomoc s financováním výstavby nových elektráren. Ruský ministr energetiky Sergej Šmatko v rozhovoru pro německý deník Süddeutschen Zeitung uvedl, že Ruská federace je připravena podílet se na stavbě i provozování nových německých tepelných elektráren. Podle informací německého průmyslu celkové náklady na stavbu tepelných elektráren v tak velkém rozsahu mohou dosáhnout až 15 miliard eur (20 miliard dolarů).

Ruský plynárenský kolos Gazprom již nyní jedná s RWE, největší energetickou firmou v Německu, o možnosti založit společný podnik na provozování elektráren nejen v Německu, ale i v zemích Beneluxu a ve Velké Británii.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku