Nové britské jaderné reaktory vytvoří nová pracovní místa

Britská jaderná energetika potřebuje do roku 2025 zvýšit počet zaměstnanců o 68 procent. To vytváří dobrou perspektivu pro mladé lidi, kteří se pro tento obor rozhodnou. Uvedl to Neil Baldwinn, předseda britské National Nuclear Skills Academy, koncem listopadu na výročním zasedání asociace britské jaderné energetiky (NIA).

Podle Baldwina odejde do roku 2025 do důchodu okolo 8500 odborníků. Jde o celou třetinu dosavadních specialistů pracujících v odvětví. Pro jejich náhradu a pro potřeby dalšího rozvoje bude třeba získat každým rokem asi 1500 nových pracovníků.

Dnes pracuje v britské jaderné energetice 22 500 lidí. Očekává se, že toto množství vzroste právě o 68 procent a v roce 2025 dosáhne 38 000. Jejich práce bude zahrnovat rozdílné činnosti od odstavení dosluhujících jaderných elektráren přes vybudování nových až po řízení provozu těch, které v současné době vyrábějí elektřinu. Tři velké elektrárenské firmy chtějí do roku 2023 ve Velké Británii postavit a provozovat 12 velkých reaktorů s celkovým výkonem 19 GWe.

O pracovní místa v britské jaderné energetice je velký zájem. Na každé volné místo se hlásí až desetinásobek uchazečů, které by bylo možné zaměstnat. Britský trh práce ovlivňuje současná obtížná ekonomická situace, kdy více než jeden milion mladých lidí ve věku 16 až 24 let se nezabývá žádnou činností, ať už pokud jde o vzdělávání, zaměstnání nebo další zvyšování kvalifikace.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku