USA: Malé reaktory by mohly být exportně úspěšné

Podle nové studie Institutu energetické politiky Chicagské university bude budoucnost patřit malým jaderným reaktorům. Studie porovnává náklady a výnosy velkých jaderných reaktorů s řádově gigawatovým výkonem a nových modulárních malých reaktorů o výkonu do 600 MW. Jejich výroba v USA by mohla upevnit a posílit vedoucí postavení země ve světové jaderné energetice a přinést velké výhody ve všech aspektech, od ochrany životního prostředí přes jadernou bezpečnost a nerozšiřování možností zneužití jaderných technologií až po skladování použitého paliva.

Odborníci z Chicagské univerzity očekávají, že by rozvoj výroby malých modulárních rektorů přinesl Americe nová pracovní místa a povzbudil by výrobu v mnoha souvisejících odvětvích. K přednostem malých modulárních reaktorů patří například to, že se mohou ve výrobních závodech vyrobit jako celek, a že je mohou na místo užití přepravit běžné přepravní prostředky. Po ukončení výroby elektřiny se mohou stejným způsobem přepravit k rozmontování ve specializovaných závodech.

K největším přednostem podle studie patří mnohem menší náklady na stavbu a vybudování nové jaderné elektrárny, než u gigawattových obrů za miliardy dolarů. Malé jaderné elektrárny by tak mohly být velmi úspěšné v konkurenci s ostatními způsoby výroby elektřiny, například s plynovými elektrárnami. Počítá se s tím, že modulární reaktory by mohly jednoduše nahradit dosluhující tepelné elektrárny spalující uhlí o výkonech 200 až 400 MW při využití již vybudované infrastruktury, jako je například připojení k elektrické síti.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku