Obnova jaderné energetiky přinese Americe čistou a levnou energii

Americká vláda a ministerstvo energetiky USA očekávají, že se podaří zahájit obnovu americké jaderné energetiky. „V příštích letech se tak vytvoří tisíce nových pracovních míst. Zároveň bude dostatek energie pro domácnosti i celou ekonomiku, která bude vyrobena s nízkými emisemi CO2,“ uvedl americký ministr energetiky Steven Chu u příležitosti schválení licence nového reaktoru AP1000 regulátorem NRC.

Podle ministra Chu jde o milník v úsilí vybudovat v USA po třicetileté přestávce první nové jaderné elektrárny. Národní regulátor jaderné energetiky – Nuclear Regulatory Commission (NRC) – v druhé polovině prosince schválil poslední upravenou verzi projektu reaktoru AP1000 společnosti Westinghouse. Obamova vláda pokládá nový rozvoj jaderné energetiky za důležitou součást snahy snížit závislost USA na energetickém spalování fosilních paliv, jako je například uhlí, které vede k velkým emisím skleníkových plynů.

NRC již schválil tři další projekty reaktorů jaderných elektráren a pokračuje v certifikaci nových nebo upravených projektů, jako jsou varný reaktor Economic Simplified Boiling Water Reactor (ESBWR) společnosti GE Hitachi, tlakovodní reaktor Advanced Pressurized Water Reactor (APWR) od firmy Mitsubishi Heavy Industries a tlakovodní reaktor EPR francouzské společnosti Areva.

Elektrárenská společnost Southern Co chce vybudovat dva reaktory AP1000 v jaderné elektrárně Vogtle ve státě Georgia a počítá s jejich uvedením do provozu v letech 2016 a 2017. Další energetická firma Scana chce stavět dva tyto reaktory v elektrárně Summer v Jižní Karolíně. Elektřinu by měly vyrábět od roku 2016, resp. 2019.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku